Nieruchomości

Nearshoring napędzi nieruchomości logistyczne

Wracający do Europy przemysł będzie potrzebować powierzchni, podobnie jego kooperanci.
Foto: materiały prasowe

Część rynku nieruchomości komercyjnych potocznie zwana magazynową to de facto obiekty logistyczno-przemysłowe. Eksperci firmy Savills i Capital Economics prognozują, że do końca 2022 r. popyt na powierzchnię zgłaszany przez sektor produkcyjny w Europie wzrośnie o 11,6 mln m kw. Udział sektora produkcyjnego w popycie na powierzchnię logistyczną wynosi w skali Europy 14 proc.

- W Polsce udział sektora lekkiej produkcji w popycie brutto na powierzchnię przemysłową utrzymuje się na stabilnym poziomie i wynosi około 14 proc., co czyni go jednym z najważniejszych dla rynku najmu nieruchomości logistycznych. Część firm z sektora produkcyjnego decyduje się na prowadzenie działalności we własnych obiektach. Omijają tym samym rynek najmu, aczkolwiek również taki model generuje pośrednio popyt na powierzchnie przeznaczone na wynajem, gdyż kooperanci takich firm często postanawiają wynająć powierzchnię magazynową i przemysłową w pobliskich parkach magazynowych, by skrócić czas dostaw – komentuje Kamil Szymański, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills w Polsce.

Mike Barnes, associate z działu badań rynków europejskich w Savills podkreśla, że jeśli firmy zdecydują się w najbliższym czasie na nearshoring (przenoszenie operacji z odleglejszych zakątków świata) w ramach zabezpieczania się przed ewentualnymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw, możemy być świadkami wzrostu inwestycji w sektorze przemysłowym, co z kolei znajdzie odzwierciedlenie w popycie na powierzchnię magazynową.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.