Medycyna i zdrowie

Umowa z Novavaksem mocno rozgrzała Mabion

Polska spółka będzie wytwarzać na skalę komercyjną antygen kandydata na szczepionkę na Covid-19 dla amerykańskiego koncernu. Wartość kontraktu sięga 1,5 mld zł.

Kapitalizacja Mabionu, którym zarządza Krzysztof Kaczmarczyk, wynosi prawie 1,5 mld zł. Fot. mat. prasowe

Foto: materiały prasowe

Mabion był w piątek liderem zwyżek na GPW. Jego akcje zyskiwały 25 proc., dochodząc do 94 zł. Tylko w pierwszej połowie sesji właściciela zmieniły walory o wartości ponad 100 mln zł. Euforia inwestorów była reakcją na informację o tym, że polska spółka będzie wytwarzać na skalę komercyjną antygen kandydata na szczepionkę na Covid-19 dla koncernu Novavax. Umowę zawarto do końca 2025 r. z opcją jej przedłużenia. Łączna wartość kontraktu to 372 mln USD, czyli 1,46 mld zł.

Analitycy podkreślają, że umowa ma wydźwięk mocno pozytywny, zwłaszcza z uwagi na jej bezwarunkowy charakter. Rozpoczęcie realizacji kontraktu jest niezależne m.in. od procesów rejestracyjnych szczepionki.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.