Medycyna i zdrowie

Synektik: Koronawirus wykryty w 15 minut

W środę walory dystrybutora robotów chirurgicznych drożały o 16,5 proc., do 24,7 zł.
Foto: Adobestock

Synektik zawarł list intencyjny z firmą Genomtec (nie jest z nim powiązana). Wrocławska firma wprowadziła na rynek testy do użytku profesjonalnego wykrywające koronawirusa w mniej niż kwadrans. Zestawy bazują na zgłoszonych do opatentowania odczynnikach działających w izotermalnej metodzie amplifikacji kwasów nukleinowych. Test genetyczny przebiega w jednej, stałej temperaturze, w przeciwieństwie do badań w technice PCR, którą wykorzystują laboratoria. Testy zostały zwalidowane na próbkach klinicznych i są dopuszczone do sprzedaży na rynku europejskim. Obecnie schodzą z taśmy produkcyjnej – zapowiedział we wtorek Miron Tokarski, prezes Genomtecu.

Synektik ma zostać wyłącznym dystrybutorem testów w Polsce, z możliwością rozszerzenia współpracy na inne rynki. Co istotne, firma nie wyklucza dofinansowania prac badawczo-rozwojowych Genomtecu, jak również długoletniej współpracy. Potencjalnej kwoty dofinansowania nie podano. Zawarcie umowy współpracy ma nastąpić do 30 lipca. Zapowiedziana współpraca z firmą Genomtec wpisuje się w ogłoszone przez Synektik w raporcie śródrocznym poszerzenie oferty produktowej związanej z pandemią. Spółka rozpoczęła już sprzedaż testów płytkowych na identyfikację przeciwciał koronawirusa i robotów do odkażania pomieszczeń. Wprowadziła także do oferty oprogramowanie do identyfikacji zmian Covid-19 w badaniach tomografii komputerowej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.