Medycyna i zdrowie

Mabion bliżej produkcji szczepionki Novavax. Kurs wystrzelił

Mabion zawarł umowę z amerykańską firmą biotechnologiczną Novavax na transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19. Spółka zawarła też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W odpowiedzi kurs akcji Mabionu poszybował w górę o ponad 50 proc.

– Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Cieszymy się z możliwości bliskiej współpracy z Novavax, która, po zakończeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej, może otworzyć drogę do produkcji szczepionki w skali komercyjnej – wyjaśnia Dirk Kreder, prezes Mabionu.

Zgodnie z zapisami umowy Mabion i Novavax, dokonają transferu technologii produkcji antygenu do NVX-CoV2373. Następnie Spółka przeprowadzi próby techniczne procesu w skali komercyjnej. Działania te są standardowymi w przypadku rozpoczynania współpracy w zakresie wytwarzania kontraktowego. Przewidywany czas realizacji procesu transferu technologii to pierwsza połowa 2021 r. Pomyślne zakończenie prób technicznych otworzy Mabion drogę do włączenia się w łańcuch produkcyjny Novavax w zakresie komercyjnego wytwarzania substancji czynnej w procesie produkcji kandydata na adjuwantową szczepionkę na bazie białka.

Produkcja serii technicznej zostanie sfinansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. Umowa Ramowa określa zakres prac ustalonych w ramach pierwszego zamówienia, natomiast zakresy dalszych potencjalnych zleceń będą ustalane w kolejnych umowach.

Spółka wyjaśnia, że na tym etapie jest za wcześnie na określenie finalnej skali współpracy z Novavax oraz zakresu prac, które ostatecznie będą realizowane.

Po zawarciu umowy ramowej z Novavax, Mabion podpisał porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju w zakresie pozyskania do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych, szczególnie związanych z potencjalną współpracą z amerykańską firmą biotechnologiczną. Celem transakcji jest rozbudowa mocy produkcyjnych w związku ze współpracą Mabion z amerykańską firmą biotechnologiczną i potencjalną produkcją szczepionki przeciw COVID-19 będącej w trakcie rejestracji, w skali komercyjnej.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.