Medycyna i zdrowie

Mabion sięgnie po 100-200 mln zł

Akcjonariusze zdecydują o podwyższeniu kapitału poprzez emisję akcji bez prawa poboru. Akcje tanieją.
Foto: materiały prasowe

Notowania Mabionu rozpoczęły wtorkową sesję od mocnego spadku. Około godz. 10 za akcję biotechnologicznej spółki trzeba zapłacić 25,5 zł, po spadku kursu o ponad 7 proc. Widać również wzmożone obroty.

To reakcja na informacje, które wczoraj wieczorem napłynęły na rynek. Spółka zwołała NWZA na 22 marca. Ma ono związek z planowaną emisją akcji. Będzie realizowana w formie subskrypcji prywatnej, przeprowadzanej w drodze oferty publicznej na podstawie prospektu z wyłączeniem prawa poboru.  Emisja skierowana zostanie do maksymalnie szerokiego grona inwestorów kwalifikowanych oraz inwestorów nabywających papiery wartościowe o łącznej wartości co najmniej 100 tys. euro.

- Z planowanej emisji akcji serii V chcemy pozyskać od 100 mln zł do 200 mln zł i środki te przeznaczyć m.in. na badanie kliniczne pomostowe leku MabionCD20 oraz kontynuację badań analitycznych, które dostarczą nam danych niezbędnych do złożenia wniosku do Europejskiej Agencji Leków o rejestrację leku MabionCD20 w skali komercyjnej. Ponadto chcemy doposażyć linie produkcyjne w naszym zakładzie oraz sfinansować nakłady na procesy kontroli jakości i utrzymania produkcji – zapowiada  Dirk Kreder, prezes Mabionu. Dodaje, że w kalkulacjach spółka uwzględniła  również bieżące koszty funkcjonowania grupy, w tym przede wszystkim działów R&D.

-  To, oprócz realizacji naszego kluczowego leku MabionCD20, pozwoli nam na utrzymanie gotowości i potencjału do podejmowania przez spółkę kolejnych projektów z obszaru rozwoju i produkcji leków biologicznych. Mam tu na myśli rozwój projektów stanowiących odpowiedź na pandemię COVID-19, w tym między innymi projekty w obszarze rozwoju szczepionek – sygnalizuje szef Mabionu.

Planowana emisja akcji serii V jest przygotowywana w ramach opracowanej przez zarząd długoterminowej strategii finansowania spółki, która obejmuje pozyskanie inwestora strategicznego oraz dwuetapowe podwyższenie kapitału. W pierwszym etapie planowana jest emisja do nie więcej niż 2,43 mln akcji serii U, która ma zostać przeprowadzona w drodze oferty publicznej, zwolnionej z obowiązku opublikowania prospektu. Nad jej uchwaleniem akcjonariusze będą głosować na NWZ zwołanym na 23 lutego. Drugi etap obejmuje podwyższenie kapitału poprzez wspomnianą już emisję akcji serii V.

Zarząd deklaruje, że zamierza uzyskać możliwie najwyższą cenę emisyjną za oferowane akcje przy minimalizacji rozwodnienia.  W uzasadnieniu uchwały na marcowe NWZ możemy przeczytać, że ostateczna cena emisyjna akcji serii V zostanie ustalona przez zarząd przede wszystkim w oparciu o wyniki budowy księgi popytu. Spółka sygnalizuje też, że liczba emitowanych akcji może zależeć od ewentualnego udziału potencjalnego inwestora strategicznego  w związku z prowadzonym procesem pozyskania takiego podmiotu.

W poniedziałek na finiszu sesji za akcję Mabionu płacono 27,4 zł, po ponad 10-proc. wzroście. W ostatnich miesiącach kurs utrzymywał się na stosunkowo stabilnym poziomie, oscylując w okolicach 22 zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.