Kryptowaluty

Na rynek kryptowalut wróciło widmo bessy

Tydzień temu zastanawiałem się tu, czy nadszedł sezon altcoinów. Tymczasem wystarczyło 30 minut, by bitcoin wybił się dołem z trójkąta i pociągnął w dół cały rynek.
Bloomberg

We wtorkowe popołudnie kurs najbardziej popularnej kryptowaluty spadł z 9400 USD do 8600 USD, a na giełdzie BitStamp sięgał nawet 8000 USD. Tak nisko bitcoin nie był wyceniany od czerwca. W jego ślady poszła niemal cała „kryptowalutowa brać". Tylko w środę ethereum taniało nawet o 20 proc. do 156 USD, XRP o 15 proc. do 0,22 USD, litecoin o 14 proc. do 56 USD, a EOS nawet o 30 proc. do 2,5 USD. Kapitalizacja całego rynku w ciągu jednej doby stopniała z 251 mld USD do 222 mld USD.

Cisza przed burzą

Trzeba przyznać, że od kilku tygodni na rynku kryptowalut czuć było atmosferę wyczekiwania. Jeden z nagłówków na portali bithub.pl brzmiał nawet: „Cisza przed burzą na bitcoinie. Czy coś wielkiego wydarzy się w tym tygodniu?". Ten tajemniczy spokój podkręcały przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszy to wyczekiwanie na uruchomienie handlu kontraktami na bitcoina na platformie Bakkt (23 września). Drugi to opisywana obok coraz węższa konsolidacja na wykresie, zamykająca się w formacji trójkąta. Gdy 16 września umieściłem na Twitterze wykres z naniesioną formacją i komentarzem, że sytuacja się zagęszcza, z przymrużeniem oka skomentował go prof. Krzysztof Piech. – Najpierw w dół, później do góry, później korekta, później trend boczny i tak w kółko – napisał. Na razie ten komentarz okazuje się proroczy, podobnie jak wspomniany nagłówek z bithub.pl. Bo spadek o prawie 10 proc. w 30 min można chyba z czystym sumieniem nazwać burzą... Kryptowalutowi synoptycy się nie mylili, ale nie do końca są przekonani, co wywołało to załamanie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.