REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Ustawa uderzy w Librę?

Grupa amerykańskich kongresmenów z Partii Demokratycznej stworzyła projekt ustawy zabraniającej dużym platformom społecznościowym takim jak Facebook emitowania własnych wirtualnych walut.
Foto: Bloomberg

Projekt legislacyjny o nazwie "Ustawa o Trzymaniu Wielkich Spółek Technologicznych z Dala od Finansów" uderzyłaby m.in. w plany Facebooka dotyczące emisji przez niego kryptowaluty Libra.

Czytaj także: Trump zdołował bitcoina

Projekt tej ustawy przewiduje, że każda duża firma technologiczna, która złamie zakaz emisji kryptowalut dostanie 1 mln USD kary za każdy dzień naruszania przepisów. Prawo to ma objąć platformy społecznościowe, które mają co najmniej 25 mld USD rocznych przychodów. W praktyce dotknie więc tylko kilku cyfrowych gigantów. Może przeszkodzić w ewentualnej emisji kryptowalut przez Facebooka (55 mld USD przychodu w 2018 r.), Amazon (74,9 mld USD) czy Google (75,8 mld USD), ale już nie przez Netflixa (15,8 mld USD) czy Twittera (2,4 mld USD).

Ustawa może napotkać poważny opór w Kongresie, ale Biały Dom mógłby być jej przychylny. Prezydent USA Donald Trump stwierdził w zeszłym tygodniu, że spółki technologiczne chcące emitować kryptowaluty takie jak Libra, powinny zostać poddane amerykańskim i międzynarodowym regulacjom finansowym.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA