Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zazwyczaj wypowiadają się różnej maści eksperci, od znanych założycieli giełd przez dziennikarzy finansowych po noblistów. Rozbieżność przewidywań sugeruje, że przewidujący żyją na różnych biegunach, a ich argumentacja przypomina w większości zwykłe myślenie życzeniowe. Oto kilka najciekawszych „rodzynków", które krążą po sieci.
Chyba najbardziej kontrowersyjny prognosta cen bitcoina to John McAfee. Kiedyś znany był z oprogramowania antywirusowego, a mniej więcej od roku znany jest z tego, że zadeklarował zjedzenie pewnej części swojego ciała, jeśli cena najbardziej popularnej kryptowaluty nie osiągnie 500 tys. USD do 2020 r. W tzw. międzyczasie podbił stawkę, bowiem – opierając się na swoim modelu analitycznym – spodziewa się zwyżki do 1 mln USD. Nie wiem, czy ten optymizm to wynik desperacji i obaw, że jednak będzie musiał się w pewnym stopniu zjeść, czy efekt faktycznego modelowania bazującego np. na ekonometrii, ale ta okrągłość kwot wskazuje jednak na to pierwsze.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.
Udział bitcoina w całkowitej wartości rynkowej kryptoaktywów wzrósł w tym roku o 9 p. proc. do 64 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2021 r. A indeks MarketVector, śledzący dolną połowę 100 największych aktywów cyfrowych, spadł o około 50 proc.
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Dokument, który teraz trafi do Sejmu, ma implementować unijne rozporządzenie MiCA, jednak zdaniem wielu ekspertów wciąż pomija kluczowe postulaty branży kryptowalut.
18,4 proc. Polaków inwestuje w kryptowaluty – wynika z najnowszego raportu platformy Ari10. – Ponad 18 proc. to dużo, bo rynek kryptowalut wciąż uchodzi za nowy na tle innych, np. złota czy akcji. Obecnie barierą dla wielu osób, szczególnie starszych wiekiem, jest czarny PR dot. kryptowalut.
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Beta ETF Bitcoin Portfelowego FIZ. Jest to milowy krok do wprowadzenia na GPW pierwszego funduszu ETF na bitcoina.
ETF-y do tej pory kupiły bitcoiny warte około 70 mld USD – mówi Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych w XTB. Fundusze od stycznia 2024 r. przejęły około 6,5 proc. całkowitej podaży bitcoina, co może mieć potężny wpływ na przyszłą cenę kryptowaluty.