Inwestycje

13 spółek pod techniczną lupą prof. Borowskiego

Gościem Piotra Zająca we wtorkowym Parkiet TV był prof. Krzysztof Borowski z SGH. Temat odcinka? Analiza wykresów spółek z warszawskiej giełdy.
parkiet.com

Choć rynek nas ostatnio nie rozpieszcza, znalazł pan aż 13 spółek, które mogą dać okazję do spekulacyjnego zagrania pod zwyżkę notowań.

Muszę przyznać, że jeszcze dwa miesiące temu miałbym problem z selekcją, ale ostatnio na wielu wykresach pojawiły się obiecujące ruchy. Widać próby zmiany lub kontynuacji trendu, więc warto obserwować te spółki pod kątem ewentualnej spekulacji. Zaznaczam jednak, że na niektórych, zwłaszcza misiach, jest niewielki wolumen, więc trzeba na tę kwestię być uczulonym.

Pierwsza propozycja do Baltona. Jedna z niewielu spółek, która może pochwalić się trendem wzrostowym.

Zgadza się. Baltona to przykład klasycznego trendu wzrostowego, który trwa już niemal rok. Od maja do sierpnia tworzyła się baza, po której nastąpiło wybicie w górę. Ostatnie białe, dzienne korpusy pokonały lokalny opór, co także ma optymistyczną wymowę. Co do wskaźników – MACD jest trochę wykupione, ale zakręciło w górę próbując tworzyć kolejny szczyt. DI+ i DI- potwierdzają wybicie, podobnie jak Akumulacja/Dystrybucja. Wysokie wartości oscylatorów sygnalizują możliwość korekty, ale mimo wszystko Baltona to jedna z niewielu spółek, gdzie można stosować strategię kup i trzymaj.

Takiego podejścia nie można jednak stosować na Eurocash?

Tutaj mamy przebicie linii trendu spadkowego oraz oporu z końca sierpnia (ok. 21 zł). Wskaźniki wolumenowe pokazują lekki napływ środków, a MACD zakręcił w górę i zwyżkuje. Myślę, że warto umieścić tę spółkę na liście obserwacyjnej. Zwłaszcza, że lekki trend się zarysowuje, choć przydałoby się jeszcze jedno dno i kolejna fala wzrostowa.

Trzeci typ to JSW. Tutaj do linii trendu spadkowego jeszcze trochę brakuje?

Linia trendu może być potencjalnym targetem w krótkoterminowej zagrywce, o ile kurs przebije lokalny opór i MACD potwierdzi sygnał. Optymistycznie wygląda to, że są zajawki trendu wzrostowego – pojawiło się dno i fala wzrostowa. Ale cały czas główny trend skierowany jest na południe. Przełamanie najbliższego wsparcia będzie sygnałem powrotu do tego ostatniego.

Kolejna propozycja to Kania i tutaj także linie trendu już została przełamana.

Zwróciłbym uwagę na wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja, który pokazuje ewidentny wzrost zainteresowanie tą spółką. Do tego MACD zakręca nad linią 0, a DI+ i DI- pokazują rosnącą przewagę byków.

Piąty typ to Konsorcjum Stali. Notowania próbują budować układ wzrostowy, ale linia trendu spadkowego wciąż pozostaje niepokonana.

Zgadza się. To kolejna spółka na listę obserwacyjną ze zwracaniem uwagi na to, czy nie dojdzie do zmiany trendu. Na wykresie widać dosyć szeroką formację V, MACD wysyła optymistyczne sygnały, a kurs balansuje na 250-sesyjnej średniej. Wolny oscylator stochastyczny jest już wysoko, co niesie ze sobą ryzyko zniżki. Wskaźniki wolumenowe pokazują natomiast, że papier jest powoli akumulowany.

Typuje pan również PGE. I znów – rynek zmusza nas tutaj, by grać wbrew niemu...

Musimy grać na odbiciach. Ale akurat PGE przełamuje kolejne opory i zbliża się do ważnej bariery, gdzie kumulują się linie trendu i lokalny opór. Optymistycznie wygląda przebicie górnej wstęgi Bollingera, a także zachowanie MACD. Przyznam, że w ogóle w branży energetycznej widać poprawę, a w przypadku PGE wygląda to najlepiej.

Do linii trendu zbliża się także Polimex-Mostostal.

Po zawężonej wstędze Bollingera widać, że szykuje się jakiś ruch, być może do właśnie do linii trendu, która mniej wiecej pokrywa się z 250-sesyjną średnią. MACD, RSI i STS mają spory potencjał do wzrostu. Nie widać niestety silnych zakupów akcji, więc akurat tutaj sytuacja jest mniej klarowna niż w poprzednich przypadkach.

Ósma propozycja to Polnord.

W wariancie optymistycznym na wykresie tworzy się formacja trójką ta zwyżkującego, w której dolnej ramie to zarys nowego trendu wzrostowego. Przebicie 10,5 zł będzie ewidentnym sygnałem kupna. Kapitał powoli napływa, duży potencjał na STS, ROC przebił 0, kurs zaatakował górną wstęgę Bollingego, a MACD pokazał sygnał kupna, ale jeszcze go nie potwierdził wyjściem nad linię 0.

Kolejny typ, z nieco inną sytuacją techniczną, to Projprzem.

Mamy wyjścia na nowe maksima poprzedzone formacją spodka. Trudno policzyć zasięg, ale zniesienia Fibonacciego wskazują pierwszy target na 27 zł. MACD książkowo zakręcił nad linią 0 i potwierdza cenowe szczyty. RSI jest trochę wykupiony, co niesie ryzyko korekty. Akumulacja/Dystrybucja pokazuje natomiast napływ środków, a DI+/DI-/ADX potwierdzają rosnącą siłę byków.

Trendowo wyglądają też Ropczyce.

Wyklarował się trend i wygląda na to, że szykuje się atak  na sierpniowy opór. MACD, STS, ROC i ADX potwierdzają sygnały kupna, a Money Flow pokazuje rosnące zainteresowanie inwestorów.

Ciekawie wyglądają Tatry, bo na wykresie tworzy się wielki spodek.

Też go dostrzegam. Kluczowa linia to 165 zł. Byki podjęły już próbę wybicia, ale cena wykonała zwrot do linii trendu. Ostrzegam jednak przed niskim wolumenem w tym przypadku.

Przedostatni typ to Tauron, a więc kolejny reprezentant branży energetycznej.

Trend spadkowy wyhamował na zasięgu Fibonacciego, doszło do korekty wzrostowej, a teraz mamy zatrzymanie i konsolidację. Kierunek wybicia z tej ostatniej da klarowny sygnał rynkowy. Niepokoi brak zachęt ze strony wskaźników wolumenowych i to, że MACD nie przebił linii 0 i trochę, jakby zawracał. Trzeba więc czekać na wybicie i potwierdzenia na wskaźnikach.

I 13 propozycja, kiedyś pański ulubieniec, Wawel.

Kiedyś to był „czarny koń" polskiej giełdy. Aktualnie Wawel wyhamował trend spadkowy na zniesieniu Fibonacciego, wstęgi Bollingera wyraźnie się zawęziły i cena próbuje się wybić górą. Trochę brakuje potwierdzenia na wolumenie, ale MACD rośnie i jeśli przebije linię 0, to będzie to potwierdzenie byczego scenariusza. Zwłaszcza, że na DI+ i DI- i na ROC są już pozytywne sygnały.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.