Inwestycje

Dziewięć spółek z sygnałami kupna na wykresie

Prof. Krzysztof Borowski z SGH był gościem Piotra Zająca w piątkowym Parkiet TV. To był cykliczny odcinek, w którym przyglądamy się pod kątem AT wybranym spółkom z GPW.

Prof. Krzysztof Borowski z SGH

Foto: parkiet.com

Pańska pierwsza propozycja to CCC. Odzieżówka odżyła po informacja o znoszeniu obostrzeń.

Kilka spółek z tej branży mi się podoba pod kątem AT, ale musiałem wybrać jedną. Na wykresie CCC dominuje trend wzrostowy. Cena jest powyżej 250-sesyjnej średniej. Ostatnio mieliśmy wybicie w górę i przełamanie oporu. Wcześniej MACD zakręcił na linii 0 i ma aktywny sygnał kupna. Od kilku dni trwa schłodzenie, ale myślę, że przebity opór się obroni. Zwłaszcza, że nieco niżej jest linia trendu, będąca silnym wsparciem. Dopiero jej przebicie oznaczałoby zmianę kierunku trendu. Mam takie wrażenie, że sektor nabiera impetu i być może będzie jednym z motorów napędowych rynku.

Druga propozycja to Enter Air, czyli przedstawiciel transportu lotniczego. Na wykresie widać wyraźny ruch boczny. Nadchodzi czas wybicia?

Ja tego typu spółki nazywam „tygrysami". Dlaczego? Bo w moim odczuciu kurs pręży się do wybicia. Oczywiście nigdy nie mam pewności co do jego kierunku, ale oczekuję ruchu w górę. Ten wykres przypomina mi inne „tygrysy", jak Mirbud, Esotiq, Lenę, Comperię, Drozapol, czy Oponeo.pl. Łączy je to, że po większych falach wzrostowych cena tworzy bazę, a następnie znów próbuje się wybić. Nie ukrywam też, że wybrałem akurat Enter Air, bo widzę co się dzieje w biurach podróży. Wskaźniki na wykresie potwierdzają wyraźny trend boczny. Czekamy więc na przebicie oporu.

Trzecia spółka to jeden z bohaterów czwartkowej sesji – ML System. Informacja o Covid Detectorze mocno rozruszała notowania. Czy to zapowiedź kontynuacji hossy?

Każdy szanujący się spekulant powinien na ML System zerkać. Tutaj często pojawiają się duże wahania, co stwarza okazje inwestycyjne. Co istotne – kurs ML Systemu pozostaje w trendzie wzrostowym, a ostatnia korekta zakręciła na linii tego trendu. Nie wykluczam przygotowania pod kolejną falę, zwłaszcza, że to spółka z obszaru i fotowoltaiki i „covidowa". Od strony AT widać wyraźne wychłodzenie na wskaźnikach, a niektóre z nich pokazują już sygnały kupna. Nawet jeśli ktoś nie przepada za tą spółką, to od strony spekulacyjnej powinien te sygnały obserwować. Dopóki cena jest nad linią trendu, dopóty można pozostać optymistą.

Następna spółka to Neucka. Solidny trend, potwierdzony ostatnio wynikami i wybiciem. Rozumiem, że płyniemy z rynkiem?

Najpierw zawężenie wstęgi Bollingera, następnie wybicie w górę z krótkoterminowego układu spadkowego na wysokich obrotach, luka wzrostowa i duży biały korpus dziennej świecy. Cena zaatakowała szczyt, więc mamy klasyczny sygnał kontynuacji. Na MACD i DI+/DI- widać wskazania kupna, więc wykres zaprasza do gry z trendem.

Piąta propozycja to Pekabex. Spółka, którą typował pan również kilka tygodni temu.

Powtarzam to wskazanie, bo uważam że spółka ma jeszcze spory potencjał wzrostowy. Zwłaszcza, że cena wyszła górą z układu korekty, broniąc linię trendu, a następnie wyznaczając nowy szczyt hossy. Oscylatory są już wysoko, co zwiększa ryzyko korekty. Dopóki jednak cena jest powyżej linii trendu, dopóty korekty to raczej okazje niż zagrożenia. Poza tym wskaźniki wolumenowe pokazują napływ środków na ten rynek, co też wspiera wzrostowy scenariusz.

Czas na banki. Wybrał pan Pekao. Czy to, podobnie jak w przypadku CCC, ukłon w kierunku całej branży, która chyba w końcu pozbyła się frankowego balastu?

Wybrałem Pekao faktycznie jako reprezentanta sektora finansowego, który był trochę zapomniany przez inwestorów i miał złą prasę. Tymczasem notowania akcji powoli rosną i dotyczy to nie tylko Pekao, ale też PKO BP, mBanku czy Millennium. Wciąż odstaje trochę PZU, ale on „lubi" dołączać do hossy jako ostatni. Co do wykresu Pekao, proszę zwrócić uwagę, że MACD wygenerował sygnał kupna na linii 0, a kurs powoli porusza się wzdłuż linii trendu. Ja lubię takie spokojne papiery. One się tak rozpędzają jak Boeing na pasie startowym, by potem dalej zalecieć.

W przygotowanym przez pana zestawieniu jest trzeci blue chip – Orlen. Spółka, wokół której dużo się ostatnio dzieje. Skąd u pana techniczny optymizm?

Patrząc przez pryzmat AT warto zwrócić uwagę, że cena akcji porusza się przy górnej wstędze Bollingera i zbliża się do kolejnego oporu. MACD zakręcił w górę na linii 0; DI+ i DI- potwierdzają trend wzrostowy, lekko wzrosły też wskaźniki wolumenowe, a poza tym dominujący trend ma wzrostowy kierunek. Mnie podobają się spółki, które zyskuję choć nie do końca sprzyja im medialna otoczka.

Przedostatnia propozycja to Stalprodukt, a więc przedstawiciel gorącego ostatnio sektora. Mam wrażenie, że producenci stali są teraz tak rozchwytywani przez inwestorów, jak kiedyś spółki gamingowe i fotowoltaika.

Na wykres Stalproduktu warto patrzeć w układzie tygodniowym. Widać tutaj formację odwróconej głowy z ramionami, która stanowi silny układ odwrócenia. Doszło już do wybicia z tego układu i zrealizowania zasięgu wzrostu. Moim zdaniem walor zmienił trend w szerokim horyzoncie czasowym, ostatnio znów wybił się w górę, tym razem z krótkoterminowej konsolidacji, więc AT sugeruje dalsze zwyżki. Nie ukrywam, że wykres Stalprofilu także mi się podoba, ale musiałem zdecydować się na jedną spółkę.

I ostatnia typ to Wirtualna Polska. Klasyka trendu.

Na wykresie widać wyraźny trend wzrostowy. W ostatnim czasie trochę przyspieszył, ale wcześniej można było pod niego grać niemal jak od linijki. Poprzedni szczyt hossy przy 111 zł został pokonany, co stanowi sygnał kontynuacji. Oscylatory są wysoko, co grozi schłodzeniem. Wspomniany szczyt powinien jednak stanowić silne wsparcie.

Cały materiał dostępny na kanale: https://www.youtube.com/watch?v=ut4X6WEt4VM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.