Invest Cuffs 2019: spółki gamingowe na fali wznoszącej

Polski sektor gamingowy będzie się dalej szybko rozwijał, a w skali globalnego rynku coraz większe szanse mają gry typu multiplayer. O perspektywach dla branży gier dyskutowano podczas drugiego dnia kongresu Invest Cuffs w Krakowie.

Publikacja: 23.03.2019 16:54

Invest Cuffs 2019: spółki gamingowe na fali wznoszącej

Foto: parkiet.com

W panelu dyskusyjnym wzięli udział m.in. szefowie trzech firm gamingowych z NewConnect – The Farm 51, Bloober Team i Prime Bit Games. Mówili oni m.in. o tym, nad jakimi produkcjami pracują ich spółki. I tak The Farm51 dalej rozwija swoją flagową produkcję, „World War 3". Chodzi między innymi o wprowadzenie gry na inne rynki oraz platformy. Spółka pracuje również nad nową grą – „Chernobylite", a więcej szczegółów na jej temat można się spodziewać w poniedziałek na profilach społecznościowych studia.

Zwracano również uwagę na niedawne ważne wydarzenia w spółkach. – Ostatnio udało nam się pozyskać partnera na rynku chińskim i przygotowujemy się do premiery na tym rynku – mówił Michał Ręczkowicz, prezes Prime Bit Games. Spółka skupia się teraz na rozwoju gry „Magic Nations", planuje także połączyć w jakiś sposób walutę w grze z technologią blockchain.

– Potencjał gier multiplayerowych cały czas rośnie. Zmienia się również model biznesowy spółek gaminowych, dziś self-publishing jest kierunkiem rozwoju – mówił Kamil Bilczyński, wiceprezes The Farm 51. Gra gliwickiego studia jest obecnie największą polską grą multiplayerową typu shooter.

Gdzie spółki widzą się za kilka lat? – Jeśli chodzi o perspektywę dziesięciu lat, to chciałbym m.in., żeby nasza spółka była na głównym parkiecie, do tego dążymy – mówił Michał Ręczkowicz.

Uczestnicy debaty wskazywali, że branża gamingowa mocno w ostatnim czasie ewoluowała. – To nie jest tak, że wszystkie spółki w Polsce chcą być takie jak CD Projekt. Staramy się być królem własnej niszy. Pieniądz przestał być walutą, o którą walczymy. Cena gry nie ma już tak kluczowego znaczenia jak było to trzy, cztery lata temu, teraz walczymy o czas – jak długo gracz spędza w grze – mówił Piotr Babieno, prezes Bloober Team, dodając, że spodziewa się w najbliższym czasie kilku przejęć wśród polskich game developerów.

– Wydaje mi się, że tworzy się w Polsce środowisko sprzyjające spółkom gamingowym – mówił Sobiesław Kozłowski, dyrektor doradztwa inwestycyjnego w Noble Securities. Wskazywał na rozwój produktów inwestycyjnych, które mogą powstać, tak jak np. wprowadzony niedawno indeks WIG.GAMES. – Być może za jakiś czas powstaną kontrakty terminowe lub ETF-y oparte na tym indeksie lub na akcjach spółek z branży – mówił Kozłowski.

Tematem debaty były również gry w formule free-to-play, takie jak Fortnite czy Apex Legends, które w ostatnim czasie podbijają rynek. Kamil Bilczyński przyznał, że spółka posiada odpowiednie know-how, aby wypuścić grę w takiej formule. – Rozważamy wypuszczenie kolejnej gry w modelu free to play – mówił.

Kongres Invest Cuffs odbywa się w Krakowie po raz piąty, składa się m.in. z serii dyskusji i  prezentacji poświęconych inwestycjom – giełdzie, akcjom, walutom czy nieruchomościom. Jednym z patronów medialnych kongresu jest „Parkiet".

IT
Inwestycje
Andrzej Powierża, BM Citi Handlowy: Jestem optymistą co do banków, ale umiarkowanym
Inwestycje
Diamenty kupowane także jako inwestycja
Inwestycje
Goldman Sachs podniósł prognozę ceny złota
Inwestycje
Złoto nie traci apetytu na rekordy. Napięcie na Bliskim Wschodzie wspiera notowania kruszcu
Inwestycje
Słabnie „Barbiemania”, Europa wraca do łask inwestorów
Inwestycje
Ropa naftowa po 100 USD za baryłkę? Goldman Sachs: raczej nie w tym roku