Handel i konsumpcja

KSG Agro: kolejna sesja mocnych wzrostów

Notowany na rynku głównym GPW ukraiński agroholding KSG Agro drożeje dziś o ponad 30 proc., do 21 zł. Kurs jest obecnie najwyższej od 2018 r.
Foto: Adobestock

Euforia na akcjach KSG Agro trwa kolejną sesję z rzędu. W piątek notowania spółki wystrzeliły w górę o 32 proc., a dziś obserwujemy kontynuację tego trendu. Silny popyt wywołała informacja o wynikach.

Po trzech kwartałach KSG Agro zwiększył EBITDA z 3,9 mln USD do 14,7 mln USD, a wzrost zysku operacyjnego wyniósł 436 proc., z 2,5 mln USD do 13,6 mln USD. Jednocześnie spadł zysk netto, o 52 proc., do 4,8 mln USD. Spółka tłumaczy jednak, że wpływ na to miały znaczne płatności w ramach restrukturyzacji zobowiązań kredytowych.

- W tym roku wypłacono zagranicznym wierzycielom około 4 mln euro na podstawie podpisanych umów o restrukturyzacji zadłużenia. Ale dziś koeficjent zadłużenia netto (net debt) w stosunku do EBITDA wynosi 2,1, co jest znacznie niższe niż ten sam wskaźnik dla pierwszej połowy 2020 r., który wynosił 3 - wyjaśnił Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów KSG Agro.

W ciągu ostatnich dwóch lat agroholding KSG Agro zmniejszył swoje zadłużenie kredytowe w walucie obcej o 16,7 mln USD do około 2 mln USD, osiągając dodatni kapitał. Sprzyjały temu skuteczne negocjacje z wierzycielami. W szczególności w tym okresie uregulowano zadłużenie w wysokości 3,6 mln USD w banku US EXIM (USA) i w wysokości 4,8 mln euro w Big Dutchman (Niemcy).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.