Handel i konsumpcja

IMC. 14,9 mln euro dla akcjonariuszy

O ponad 7 proc. skoczyły notowania IMC po ogłoszeniu przez spółkę decyzji o podwyższeniu kwoty dywidendy do 0,45 euro na akcję. Udziałowcy dostaną więc ok. 1,93 na walor Kurs IMC szybko rośnie. Przed zamknięciem poniedziałkowej sesji za papiery płacono 17,95 zł. W ciągu miesiąca cena akcji zyskała blisko 17 proc., a w ciągu roku ponad 69 proc.
Foto: Bloomberg

Entuzjazm akcjonariuszy budzi fakt, że w tym roku IMC przeznaczy na dywidendę 14,9 mln euro, o 3,6 mln euro więcej niż przed rokiem i ponad 13 mln euro więcej niż dwa lata temu. W chwili ogłaszania decyzji o dywidendzie kurs akcji wynosił 16,75 zł, co daje stopę dywidendy na poziomie 11,5 proc. Jak informuje IMC, decyzja Rady Dyrektorów jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami na temat znaczącego zwiększenia wypłacanej dywidendy.

IMC jest w pierwszej dziesiątce największych firm rolniczych na Ukrainie, wypracowała w 2018 r. zysk netto na poziomie 27,6 mln USD, o 55 proc. więcej niż 2017 r. Przychody ze sprzedaży urosły jedynie o 4 proc. do 131,6 mln USD. Wynik EBITDA skoczył o 30 proc. do 50,8 mln USD. IMC uprawia ziemię na powierzchni 123,9 tys. ha. Dominującym akcjonariuszem firmy jest Agrovalley Limited, który posiada 73,12 proc. akcji (ten pakiet wart jest 435 mln zł). Niespełna 5 proc. posiadał OFE Nationale Nederlanden. OFE Metlife i OFE PKO BP Bankowy miały odpowiednio 2,3 proc. oraz 1,3 proc. api

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.