REKLAMA
REKLAMA

Handel i konsumpcja

Półrocze 2019 r. w odzieżowych i obuwniczych firmach. Przejęcia pomogły, choć głównie przejmującym

7,74 mld zł, o 12,4 proc. więcej niż rok temu, wyniosły przychody dziewięciu największych grup odzieżowych i obuwniczych notowanych na warszawskiej giełdzie w I półroczu 2019 roku – wynika z zestawienia przygotowanego przez „Parkiet".
Foto: Fotorzepa, Piotr Kala

Nie obejmuje ono jeszcze Monnari Trade, które do zamknięcia tego wydania nie podało danych za czerwiec.

Na tegoroczne zestawienie wpływ ma także konsolidacja widoczna wśród odzieżowych i obuwniczych firm. Wyniki Gino Rossi w większości (bez dwóch miesięcy) zawierają się w danych grupy CCC, która przejęła firmę ze Słupska w końcu lutego. Ogółem spadły o 33 proc.

Zarząd CCC niechętnie mówi o planach wobec spółki Gino Rossi jako takiej. Być może dlatego, że jeszcze nie jest jej właścicielem w 100 proc. Podczas prezentacji wyników za I kwartał zachwalał natomiast modele butów Gino, które pojawią się w sklepach CCC.

Z tegorocznego zestawienia tylko pozornie zniknął garniturowy Bytom – jest teraz częścią VRG. Wydaje się, że po okresie silnego wzrostu przychodów poprzedzającego przejęcie teraz Bytom radzi sobie słabiej. Z naszych obliczeń wynika, że w I połowie br. przychody ze sprzedaży detalicznej produktów tej marki są o około 0,5 proc. niższe niż rok temu.

Dzięki przejęciu sieci sklepów z obuwiem dziecięcym Bartek, w I połowie br. przychody nowotarskiego Wojasa były o 17 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2018 r. Dla porównania rok temu Wojas wykazał spadek przychodów o 3,1 proc. Nie wiemy, na ile tegoroczny silny wzrost jest efektem samego przejęcia, ani też, czy marka Bartek jako taka radzi sobie lepiej czy gorzej niż rok temu.

Przejęcia sprawiły, że to właśnie CCC, VRG oraz Wojas (łeb w łeb z Wittchenem) należały do grup, których przychody w pierwszym półroczu br. rosły najdynamiczniej.

Za pierwszą czwórką z 11,5-procentowym wzrostem przychodów jest właściciel marki Reserved – LPP.

Jak radziło sobie CDRL, właściciel marki ubranek dziecięcych Coccodrillo, jeszcze nie wiadomo. Firma podaje dane miesięczne tylko dla polskiego rynku, a ona także w ostatnim czasie powiększyła się za sprawą m.in. akwizycji marki Buslik.

Foto: GG Parkiet

Stawkę zamykają Redan oraz Gino Rossi. W Grupie Redan modowa marka Top Secret radzi sobie relatywnie nieźle, ale duży spadek przychodów notuje sieć dyskontów Textilmarket. Przychody części modowej Redanu, czyli marki Top Secret, były w I połowie br. o 3 proc. wyższe niż rok temu i wyniosły 111 mln zł. Przy czym trzeba zauważyć, że powierzchnia handlowa tej części biznesu Redanu powiększyła się rok do oku o 5 proc.

Zaś TXM wypracował w I półroczu 127 mln zł przychodów, o 23 proc. mniej rok do roku, przy spadku powierzchni o 22 proc. ziu

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA