REKLAMA
REKLAMA

Handel i konsumpcja

Żywiec. Spółkę i branżę czeka rok rosnących kosztów

Wzrost kosztów działalności i zakup Browaru Namysłów odcisnęły się na wynikach Grupy Żywiec. W tym roku na wynik wpływ będzie mieć wyższa akcyza oraz opłata cukrowa.
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Wyższa o 10 proc. akcyza za alkohole weszła w życie od stycznia, jednak jej wpływ na ceny oraz na rynek będzie można bliżej zbadać pod koniec lutego, gdy spłyną pierwsze raporty z rynku od firm analitycznych. Opłata za słodzone napoje dotknie branżę piwną, choć nieznacznie, bo napoje alkoholowe są od niej zwolnione. Sęk w tym, że 3 proc. rynku zajmują już piwa bezalkoholowe, a większość z nich trafia na półki pod postacią zawierających cukier radlerów.

O planach na ten rok firma postanowiła nie informować. Żywiec jako jeden z trzech wielkich graczy jest w Polsce spółką giełdową, co ułatwia konkurencji dostęp do informacji nt. jego planów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA