REKLAMA
REKLAMA

Handel i konsumpcja

Global Cosmed przedstawił prognozy na 2019 rok

Grupa zajmująca się produkcją i dystrybucją chemii gospodarczej oraz kosmetyków prognozuje, że jej tegoroczna EBITDA wyniesie 14 mln zł przy przychodach na poziomie 304 mln zł.
Foto: materiały prasowe

Według wstępnych szacunków w 2018 r. zanotowała 10,2 mln zł skonsolidowanej EBITDA i 303,9 mln zł przychodów.

- Przedstawiona prognoza skonsolidowanego wyniku Global Cosmed  została przygotowana w oparciu o szczegółowe plany wszystkich spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej. Prognoza zakłada urentownienie spółek dystrybucyjnych działających na rynkach zagranicznych w segmencie brandów oraz marek prywatnych, a także poprawę operacyjną w zakresie produkcji i logistyki – wyjaśniła spółka w komunikacie.

Prognoza przychodów uwzględnia organiczny rozwój sprzedaży strategicznych brandów na wszystkich rynkach oraz optymalizację portfela marek prywatnych. W efekcie, zarząd prognozuje porównywalne przychody w 2019 roku w odniesieniu do roku 2018. Sprzedaż produktów pod markami należącymi do grupy Global Cosmed w ocenie zarządu zanotuje kolejne wzrosty, zarówno lokalnie, jak i na rynkach międzynarodowych. Zarząd zakłada jednocyfrową poprawę sprzedaży w 2019 roku r/r. w Polsce oraz wysoką, dwucyfrową dynamikę sprzedaży zagranicą. Głównym czynnikiem rozwoju będzie marka „bobini" w Azji (Korea Południowa, Wietnam) oraz budowanie skali w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu.

Przychody marek prywatnych zanotują spadek w 2019 roku r/r z uwagi na zakończenie współpracy z jednym z klientów oraz dalszą optymalizację kontraktów pod kątem wolumenów oraz rentowności. Niemniej jednak, kluczowi klienci grupy zanotują poprawę sprzedaży w 2019 roku.

- Planowana poprawa marży EBITDA do 4,6 proc. w 2019 roku z 3,4 proc. w roku 2018, będzie wynikać z rozwoju własnych brandów oraz lepszej efektywności w obszarze produkcji i logistyki. Kontynuowane będą inwestycje w wydajne maszyny produkcyjne w kosmetykach i chemii gospodarczej, z uwzględnieniem automatyzacji oraz dalszej integracji pionowej. Wydłużenie szarż produkcyjnych oraz bardziej efektywne planowanie, powinny przełożyć się na wydajność i przyśpieszenie rotacji, co w efekcie spowoduje bardziej optymalne rozłożenie kosztów stałych – wyjaśniła spółka.

Prognoza uwzględnia wzrost kosztów energii elektrycznej oraz opakowań w łącznej kwocie około 3 mln zł, co jest następstwem skokowego wzrostu cen energii w Polsce.

- Prognoza nie uwzględnia przejęć i akwizycji, chociaż spółka systematycznie monitoruje ten rynek w kraju i zagranicą. Rozwój przez akwizycję jest elementem strategii rozwoju Global Cosmed i zarząd nie wyklucza takich transakcji – poinformowano.

W trakcie wtorkowej sesji za papiery Global Cosmed płacono na giełdzie 1,86 zł, co oznacza zniżkę o ponad 6,5 proc. względem ceny odniesienia z poprzedniej sesji.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA