Handel i konsumpcja

Sklepy wcale nie odetchną, kolejny trudny rok

Rząd dokłada sektorowi kolejnych obowiązków. Obroty rosną sporo wolniej niż inflacja.
Foto: Adobestock

W tym roku obroty sklepów spożywczych liczone w cenach stałych mogą wzrosnąć o 3,2 proc. – prognozuje firma Euromonitor International. To nieco więcej niż w 2021 r., ale biorąc pod uwagę, iż tempo wzrostu inflacji jest ponaddwukrotnie wyższe, widać, z jaką skalą wyzwań muszą się zmagać sprzedawcy. Najszybciej oczywiście mają rosnąć dyskonty, a pod kreską są sklepy największe i najmniejsze. Obroty hipermarketów spaść mają o 2 proc., a w przypadku sklepów tradycyjnych o ponad 8 proc.

Tymczasem rząd wprowadza dla branży kolejne obowiązki, nie licząc się zupełnie ze stanowiskiem firm ani skutkami, jakie może wywołać.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.