Gospodarka - Świat

Rekordowe fundusze akcji

Według analityków z Bank of America Corp. i EPFR Global, inwestorzy wpłacili w 2021 r. prawie 900 miliardów dolarów w fundusze giełdowe i fundusze długoterminowe – przekraczając łączną sumę z ostatnich 19 lat.
Foto: AFP

To dane, które podkreślają, jak niezwykły i rekordowy był ten rok. Połączenie taniego pieniądza i gospodarki ryczącej z pandemii przygotowało etap nie do powstrzymania rajdu, z szaleńczym handlem detalicznym i brakiem innych dobrych opcji inwestycyjnych, które dodawały oliwy do ognia.

Zwyżka spowodowała, że ??amerykańskie akcje oscylują wokół rekordowych wycen, a nawet niektórzy analitycy z Wall Street, zwykle byczo nastawieni, popadają w pesymizm i wieszczą spadki na przyszły rok. Dla inwestorów debata nadal dotyczy tego, jak szybko banki centralne podniosą stopy procentowe, aby zwalczyć inflację i jak bardzo może to potencjalnie osłabić wzrost gospodarczy. Jedna z możliwych oznak zaniepokojenia: inwestorzy wyciągali pieniądze z funduszy akcyjnych w tym roku tylko dwa razy, a drugi raz w ubiegłym tygodniu. Według BofA fundusze akcyjne odnotowały wypływ 2,7 miliarda dolarów w ciągu tygodnia do 23 listopada.

Analiltycy BofA wskazuja, że Ilość pieniędzy wchodzących na giełdę w tym roku przyćmiła wszystko inne. Fundusze obligacji przyciągnęły zaledwie 496 miliardów dolarów, a fundusze rynku pieniężnego około 260 miliardów dolarów. ETFy nadal są produktem z wyboru. Giełdowe fundusze ETF pochłonęły w tym roku 785 miliardów dolarów wpływów, w porównaniu z około 108 miliardami dolarów w przypadku funduszy długoterminowych. Rekordowe inwestycje w 2021 r., odnotowały sektor finansowy  konsumencki, energetyczny, materiałowy, nieruchomości i infrastruktura. Technologie i opieka zdrowotna miały swój drugi najlepszy rok.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.