Gospodarka - Świat

Chiny. Miliony testerów

Rozwój cyfrowej waluty, za którą stoi Ludowy Bank Chin, nabiera rozpędu. Już 140 mln osób otworzyło portfele, aby móc dokonywać za jej pomocą transakcji, a łączna wartość płatności wyniosła 9,7 mld USD.
Foto: Bloomberg

Banki centralne na całym świecie chcą rozwijać cyfrowe waluty banków centralnych, znane jako CBDC, aby zmodernizować swoje systemy finansowe, odeprzeć konkurencję kryptowalut, takich jak bitcoin czy ethereum, oraz przyspieszyć dokonywanie płatności krajowych i międzynarodowych.

Zaawansowane prace trwają w Chinach, gdzie testowany jest cyfrowy juan, znany również jako e-CNY. Mu Changchun, dyrektor odpowiedzialny za rozwój cyfrowej waluty Ludowego Banku Chin, poinformował, że od października już około 140 mln ludzi założyło portfele, dzięki którym mogą korzystać z cyfrowego juana. Łączna wartość transakcji z użyciem e-CNY wynosi około 62 mld juanów (9,7 mld USD). Changchun powiedział, że do tej pory 1,55 miliona sprzedawców zaakceptowało płatności za pomocą cyfrowego juana. Są to firmy działające m.in. w sektorze usług użyteczności publicznej, usług kateringowych, transportu i handlu detalicznego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.