Gospodarka - Świat

Deutsche Bank nadal zarabia

Największy niemiecki pożyczkodawca już piąty kwartał z rzędu odnotował zysk. Wyniki przebiły także prognozy analityków. Mimo tego, akcje banku tanieją dziś o ponad 5 proc., do 11,3 euro.
Foto: AFP

Deutsche Bank w III kwartale odnotował przychody na poziomie ??6 mld euro w porównaniu z 5,9 mld euro rok temu. Bank wypracował 194 mln euro zysku, wobec 182 mln euro rok wcześniej. Według danych Refinitiv analitycy oczekiwali 135 mln euro zysku.

Zysk mimo że stanowi ułamek wyników amerykańskich banków cieszy Christiana Sewinga, prezesa Deutsche Banku, który w 2019 r. rozpoczął restrukturyzacją spółki. Dodatki wynik w III kwartale jest już piątym okresem na plusie z rzędu, co według danych Refinitiv jest najdłuższą passą banku od 2012 r.

Analitycy JP Morgana stwierdzili, że wyniki są mocne i pokazują, że bank jest na właściwej drodze do realizacji swoich strategicznych celów. Deutsche Bank jest coraz bardziej pewny osiągnięcia w przyszłym roku przychodów w wysokości co najmniej 25 mld euro.

Wsparciem dla wyników w III kwartale były opłaty z doradztwa przy transakcjach. Działalność doradcza banku inwestycyjnego skorzystała na globalnym boomie transakcyjnym, a przychody wzrosły o 82 proc. do 118 mln euro. Wzrost opłat z działalności w ramach fuzji i przejęć oraz rynku pierwszych ofert publicznych zwiększył również zarobki rywali z USA, takich jak Goldman Sachs czy Morgan Stanley. Wynikowi częściowo pomogło także zmniejszenie rezerw utworzonych w czasie pandemii, podczas gdy koszty związane z restrukturyzacją ograniczały zyski.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.