Gospodarka - Świat

Chiny. Koszty w fabrykach nadal rosną

Inflacja producencka w Chinach sięgnęła we wrześniu 10,7 proc. w skali roku i była najwyższa, odkąd w 1995 r. zaczęto zbierać dane na jej temat według obecnej metodologii. Przyspieszyła z 9,5 proc. w sierpniu, a średnio prognozowano, że wyniesie 10,5 proc.
Foto: Bloomberg

Inflacja konsumencka wyhamowała jednak z 0,8 proc. w sierpniu do 0,7 proc. r./r. we wrześniu. To m.in. skutek spadku cen wieprzowiny, które w zeszłym roku mocno rosły. W nadchodzących miesiącach chińscy producenci mogą jednak mocniej przerzucać rosnące koszty na konsumentów zarówno chińskich, jak i zagranicznych.

– Pogłębiająca się przepaść między inflacją producencką a konsumencką oznacza większą presję na sektory przetwórcze, by przenosiły rosnące koszty na poddostawców – twierdzi Bruce Pang z China Renaissance Securities Hong Kong.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.