Gospodarka - Świat

Niemcy. Odczyt ZEW tąpnął

W październiku indeks niemieckiego instytutu ZEW obrazujący nastroje wśród inwestorów nad Renem znacząco spadł. W perspektywy dla największej europejskiej gospodarki bije nawrót pandemii, brexit i wybory w USA.
Foto: Bloomberg

Badanie nastrojów ekonomicznych wśród inwestorów spadło do 56,1 pkt z 77,4 pkt w poprzednim miesiącu – poinformował ZEW. Takiego tąpnięcia nie spodziewali się ekonomiści. Prognozowali spadek do 73 pkt. W efekcie październikowy odczyt jest najsłabszy od maja, kiedy wyniósł 51 pkt.

„Niedawny gwałtowny wzrost liczby przypadków zakażonych Covid-19 zwiększył niepewność co do przyszłego rozwoju gospodarczego, podobnie jak perspektywa wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy handlowej" – stwierdził w oświadczeniu Achim Wambach, prezes ZEW. „Obecna sytuacja w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych dodatkowo podsyca niepewność" – dodał.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.