Gospodarka - Świat

Brazylijska gospodarka podnosi się, ale waluta tonie

Elektorat cieszy się ze świadczeń socjalnych, a krajowi inwestorzy lgną do giełdy. Real jednak bardzo mocno osłabł.
Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii, odzyskuje popularność dzięki polityce społecznej.
AFP

2020 r. na pewno nie należy do udanych dla Brazylii. Wykryte infekcje sięgnęły tam już blisko 5 mln, a zgony wywołane przez chińskiego wirusa zbliżyły się do 150 tys. PKB skurczył się w II kwartale o rekordowe 9,7 proc. kw./kw. (11,4 proc. r./r.), po spadku o 2,5 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku. III kwartał zapewne pokaże silne odbicie, ale Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że PKB za cały 2020 rok spadnie o 5,3 proc. (prognoza sprzed kilku miesięcy mówiła o spadku wynoszącym aż 9,1 proc.). Real brazylijski osłabł od początku roku aż o 28 proc. wobec dolara amerykańskiego, co czyni go w tym okresie jedną z najgorszych walut świata (bardziej od niego osłabły tylko zambijska kwacha oraz dolar surinamski).

Można by pomyśleć, że przełożyło się to również na załamanie poparcia dla Jaira Bolsonaro, prawicowo-populistycznego prezydenta, który bagatelizował pandemię. Tak się jednak nie stało – a ekipa Bolsonaro ma najlepsze wyniki w sondażach poparcia od kwietnia 2019 r., czyli od początkowego etapu jej funkcjonowania. Na przykład, we wrześniowym sondażu CNI/Ibobe 40 proc. Brazylijczyków oceniało ją dobrze lub bardzo dobrze, podczas gdy w grudniu było ich 29 proc. Odsetek oceniających ją źle lub bardzo źle spadł z 38 proc. do 29 proc. A przecież mowa o przywódcy mającym za granicą fatalną prasę. Do wzrostu poparcia dla Bolsonaro na pewno przyczyniło się to, że jego administracja wypłacała w trakcie pandemii gorzej zarabiającym Brazylijczykom świadczenie wynoszące 600 reali (413 zł) miesięcznie. Na początku września Bolsonaro obniżył je do 300 reali, ale przedłużył wypłaty do końca roku. Biedniejsi Brazylijczycy cieszą się, bo poprzednie lewicowe rządy nie zapewniły im takiego wsparcia w trudnych czasach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.