Gospodarka - Świat

Zakłócenia w łańcuchach dostaw podsycają hossę surowcową

Indeks mierzący spotowe ceny surowców ustanowił rekord. Do jego wzrostu bardzo mocno przyczyniły się drożejące ropa i gaz.
Foto: AFP

Indeks Bloomberg Commodity Spot, mierzący ceny 23 surowców na rynku spotowym, przebił szczyt z 2011 r. i ustanowił rekord. Od początku roku wzrósł o ponad 30 proc., a od dołka z wiosny 2020 r. zyskał aż 90 proc.

Spośród surowców tworzących ten indeks najmocniej zyskiwały paliwa. Gaz ziemny (LNG, notowany na giełdzie NYMEX) zdrożał od początku roku aż o 120 proc. Cena ropy gatunku WTI zwiększyła się natomiast w tym czasie o 62 proc. We wtorek sięgnęła 78,6 USD za baryłkę i była najwyższa od siedmiu lat. Spośród surowców rolniczych uwzględnionych w indeksie Bloomberg Commodity Spot najmocniej zdrożała kawa. Jej cena skoczyła od początku roku o 54 proc. Spośród metali przemysłowych największego wzrostu cen – wynoszącego 47 proc. – doświadczyło aluminium. Jedynymi surowcami z indeksu Bloomberg Commodity Spot, które staniały od początku roku, są: soja (spadek o 6 proc.), złoto (spadek o 7 proc.) i srebro (spadek o 14 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.