Gospodarka - Świat

Buffett przyhamował. Co z akcjami?

Berkshire Hathaway, wehikuł finansowy kontrolowany przez miliardera Warrena Buffetta, w pierwszym kwartale 2021 roku netto był sprzedawcą akcji znajdujących się w jego portfelu inwestycyjnym.
Foto: Bloomberg

Wartość walorów, których pozbył się BH okazała się drugą największą w okresie minionych niemal pięciu lat.  Jednocześnie firma Buffetta mniej pieniędzy wydała w tym czasie na skup  swoich walorów. Dzięki temu zasoby gotówki Berkshire Hathaway w pierwszym kwartale wzrosły o 5,2 proc. do 145,4 miliarda dolarów w porównaniu z ostatnim kwartałem poprzedniego roku.

Przez wiele lat Warren Buffett unikał skupu własnych walorów, ale tempo wzrostu gotówki i brak okazji do dużych przejęć skłoniły go do zmiany strategii.

W trzecim kwartale 2020 roku Berkshire Hathaway ustanowiło rekord wydając na buyback 9 miliardów dolarów, natomiast w okresie styczeń-marzec 2021 na ten cel poszło 6,6 mld USD. W drugim kwartale bieżącego roku (do 22 kwietnia) na skup BH wydał 1,25 mld dolarów.

Pierwszy kwartał był dobry dla firmy Buffetta. Zysk operacyjny wyniósł 7,02 miliarda dolarów i lepszy pod tym względem był tylko trzeci kwartał 2019 roku.

Zysk netto, odzwierciedlający stan  portfela akcji innych spółek o wartości 282 miliardów dolarów, wyniósł 11,7 miliarda dolarów wobec prawie 50 mld USD straty rok wcześniej, kiedy w USA, jak przypomina Bloomberg,  zaczęła rozprzestrzeniać się pandemia.

Akcje klasy A Berkshire Hathaway w pierwszym kwartale podrożały o 11 proc., a indeks Standard&Poor's500 w tym okresie zyskał tylko 5,8 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.