Gospodarka - Kraj

Druga fala pandemii nie podmyła przemysłu

Produkcja przemysłowa w Polsce osiągnęła w październiku rekordowy poziom, napędzana popytem zagranicznym.
Foto: Bloomberg

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w październiku o 1 proc. rok do roku. Na pierwszy rzut oka to wynik mocno rozczarowujący. We wrześniu produkcja wzrosła aż o 5,9 proc. rok do roku, nieco bardziej niż w październiku wzrosła też w lipcu i sierpniu.

Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści spodziewali się jednak takiego wyhamowania wzrostu produkcji. Takim oczekiwaniom sprzyjał niekorzystny układ kalendarza. Październik tego roku liczył o jeden dzień roboczy mniej niż w zeszłym roku, podczas gdy wrzesień miał o jeden dzień roboczy więcej niż w 2019 r. Po korekcie danych o wpływ tego rodzaju czynników produkcja w październiku wzrosła aż o 3,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 3,6 proc. we wrześniu. Lepszy pod tym względem był ostatnio listopad ub.r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata 2021 już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.