Gospodarka - Kraj

360 mln zł na innowacje

Polski Fundusz Rozwoju podpisał umowy z trzema międzynarodowymi funduszami venture capital, które będą inwestować w polskie startupy. To firmy, które w portfelu mają już takich globalnych graczy jak: fintech Twisto, rywala Ubera – Grab, hulajnogowego Tiera czy internetowego giganta OLX i aplikację muzyczną Shazam. Teraz nad Wisłą będą szukać przyszłych jednorożców.
Foto: materiały prasowe

PFR Ventures alokował w trzy zespoły 115 mln zł. Chodzi o holenderski Finch Capital, nowojorski White Star Capital i brytyjski DN Capital. Fundusze dołożą drugie tyle. – Kontynuujemy strategię sprowadzania do polski najlepszych zagranicznych inwestorów VC. Chcemy wprowadzać na rynek najlepsze praktyki inwestycyjne, które są już obecne w rozwiniętych ekosystemach. To pozwala lokalnym zespołom się uczyć i doskonalić, a z czasem wchodzić w partnerstwa i inwestować ramię w ramię – mówi Paweł Borys, prezes PFR.

Co ciekawe, wspomniane trzy fundusze mają już doświadczenia z polskimi spółkami – np. DN Capital finansuje startup Nomagic (tworzy systemy robotyczne dla logistyki), Finch Capital wspiera kapitałowo fintech Symmetrical.ai, z kolei w portfelu White Star Capital znajdują się Packhelp (warszawska firma znana z platformy Zapakuj.to) i serwis pożyczkowy Uncapped.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.