REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Ceny znów zaskoczyły

Inflacja w Polsce wyhamowała w lipcu do 3,1 proc. z 3,3 proc. w czerwcu. Jednak tzw. inflacja bazowa, nieobejmująca cen energii i żywności, prawdopodobnie jeszcze wzrosła, choć już w czerwcu była najwyższa od niemal 20 lat.
Foto: Adobestock

Tzw. szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w lipcu, opublikowany przez GUS w piątek, okazał się zgodny z przeciętnymi oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet".

Z wstępnych – i przez to ograniczonych – danych GUS wynika, że do spadku inflacji w lipcu przyczynił się przede wszystkim wolniejszy niż w czerwcu wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych. Wyniósł 3,9 proc. rok do roku, po 5,8 proc. w czerwcu. Według wyliczeń ekonomistów z PKO BP ten czynnik odjął od rocznej inflacji niemal 0,5 pkt proc. w porównaniu z czerwcem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA