Gospodarka - Kraj

Złoty coraz bardziej oderwany od gospodarczych fundamentów

Kurs euro zbliżył się w poniedziałek do 4,40 zł. Osłabieniu polskiej waluty nie zapobiegły zaskakująco dobre dane dotyczące koniunktury w przemyśle.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Ryzyko rozpadu niemieckiej koalicji rządowej wskutek sporu o politykę imigracyjną przyczyniło się w poniedziałek do odwrotu inwestorów od europejskich aktywów. Euro traciło wobec dolara, a złoty, któremu szkodzi dodatkowo brak apetytu inwestorów na aktywa z rynków wschodzących, tracił także wobec euro. W efekcie za euro było trzeba zapłacić nawet ponad 4,39 zł, najwięcej od początku 2017 r. Kurs dolara zbliżył się do 3,78 zł, czyli rocznego maksimum odnotowanego pod koniec minionego tygodnia.

Bez szans na duże odbicie

Złoty słabnie konsekwentnie od początku roku. Oprócz okresowych zawirowań politycznych w UE, szkodzi mu przede wszystkim nerwowa atmosfera na rynkach finansowych w związku z nasilającym się wciąż konfliktem handlowym między Stanami Zjednoczonymi i ich głównymi partnerami handlowymi.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.