Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ryzyko rozpadu niemieckiej koalicji rządowej wskutek sporu o politykę imigracyjną przyczyniło się w poniedziałek do odwrotu inwestorów od europejskich aktywów. Euro traciło wobec dolara, a złoty, któremu szkodzi dodatkowo brak apetytu inwestorów na aktywa z rynków wschodzących, tracił także wobec euro. W efekcie za euro było trzeba zapłacić nawet ponad 4,39 zł, najwięcej od początku 2017 r. Kurs dolara zbliżył się do 3,78 zł, czyli rocznego maksimum odnotowanego pod koniec minionego tygodnia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.