Gospodarka - Kraj

Firmy: świetna koniunktura, gorsze perspektywy

Zagraniczne firmy działające w Polsce oceniają sytuację w tutejszej gospodarce najlepiej od co najmniej 2012 r. Ale nie wierzą, aby mogła się dalej poprawiać. Ich zaniepokojenie budzą m.in. niska przewidywalność polityki gospodarczej oraz bezpieczeństwo prawne. To wyniki 14. edycji ankiety koniunkturalnej prowadzonej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK).
Foto: Adobestock

Aż 54,4 proc. spośród 205 firm ankietowanych przez AHK ocenia, że koniunktura w Polsce jest dobra. Rok temu odsetek takich ocen wynosił 46,4 proc., a w poprzednich latach nie przekraczał 42 proc. Jednocześnie odsetek firm, które uważają, że koniunktura w bieżącym roku poprawi się w porównaniu z poprzednim, zmalał do 14,7 proc. z 33,8 proc. w poprzedniej edycji badania. Pogorszenia sytuacji spodziewa się 27 proc. zagranicznych przedsiębiorstw, w porównaniu z niespełna 12 proc. w ub.r. Mimo to plany inwestycyjne tych przedsiębiorstw mocno się nie zmieniły. Różnica między odsetkiem firm planujących zwiększyć inwestycje a odsetkiem firm planujących ich zmniejszenie wynosi niespełna 24 pkt proc., w porównaniu z 26 pkt proc. w 2018 r. Wyraźnie, z blisko 40 pkt proc. do niespełna 32 pkt proc., zmalała natomiast różnica między odsetkiem firm, które zamierzają zwiększyć zatrudnienie, a odsetkiem firm planujących ograniczenie zatrudnienia. Ten wynik wciąż świadczy jednak o silnym popycie na pracę.

Podobnie jak w poprzednich latach, zagranicznym inwestorom najbardziej doskwiera w Polsce niska przewidywalność polityki gospodarczej. Słabo oceniają też stabilność polityczną i społeczną oraz system i instytucje podatkowe. Doceniają jednak Polskę z powodu członkostwa w UE oraz wysokich kwalifikacji pracowników. Aż 94,5 proc. spośród ankietowanych firm deklaruje, że dzisiaj także wybrałoby Polskę jako lokalizację ich inwestycji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.