Gospodarka - Kraj

Inflacja wyższa niż wzrost PKB

W perspektywie dwóch lat tempo wzrostu polskiej gospodarki zmaleje poniżej 3 proc. rocznie – przewidują ekonomiści Narodowego Banku Polskiego. Takie spowolnienie gospodarcze oznacza, że podwyżka stóp procentowych pomimo podwyższonej inflacji nie będzie potrzebna.
Foto: Adobestock

– Stabilizacja stóp to obecnie najlepsza strategia – powiedział w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej przewodniczący tego gremium Adam Glapiński, prezes NBP. Zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów RPP utrzymała stopy na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP już od pięciu lat wynosi 1,5 proc.

Na marcowym posiedzeniu RPP zapoznała się z nowymi prognozami Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Sugerują, że w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu polska gospodarka urośnie w tym roku o 3,2 proc., a w kolejnych latach o 3 i 2,8 proc. Poprzednio, w listopadzie, ekonomiści z DAE NBP oczekiwali wzrostu PKB w tym roku o 3,6 proc., a w 2021 r. o 3,3 proc. Spodziewali się też wtedy inflacji na poziomie – odpowiednio – 2,8 i 2,6 proc. Obecnie DAE NBP przewiduje, że w tym roku inflacja średnio wyniesie 3,7 proc., a w kolejnych latach 2,7 i 2,4 proc. To oznacza, że w ocenie ekonomistów z banku centralnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej (cztery do sześciu kwartałów) inflacja wróci do celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.