REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Inflacja. Rośnie presja kosztowa

W grudniu indeks cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł o 3,4 proc. rok do roku, po 2,6 proc. w listopadzie. Poprzednio inflacja mocniej przyspieszyła na początku 2017 r. Wyższa była zaś ostatnio w 2012 r. W środę GUS wyjaśnił, co się za tym skokiem inflacji kryło.
Foto: Adobestock

Zanim na początku stycznia GUS opublikował wstępny szacunek CPI w grudniu, ekonomiści przeciętnie oceniali, że inflacja przyspieszyła do 2,9 proc. rocznie. Przy tym tzw. inflacja bazowa, nieobejmująca rozchwianych często cen energii i żywności, miała wynieść 2,7 proc., po 2,6 proc. w listopadzie. W świetle środowych danych GUS ekonomiści szacują (oficjalne dane ukażą się w czwartek), że inflacja bazowa sięgnęła 3,1–3,2 proc. Tak wysoka była ostatnio w 2002 r.

– To było główne źródło zaskoczenia i dużego skoku indeksu CPI w grudniu – przyznał Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. – Struktura wzrostu inflacji bazowej w ostatnich miesiącach wskazuje na narastającą presję kosztową w polskiej gospodarce, co widoczne jest szczególnie w rosnących cenach usług – dodał Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole Bank Polska. Ta presja kosztowa związana jest głównie z rosnącymi płacami.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA