Fundusze inwestycyjne TFI

TFI: Prowizja w dół, wynik w górę

W „Parkiecie" pisaliśmy niedawno, że TFI Agro i BPS TFI wprowadziły promocyjne opłaty za zarządzanie w wybranych funduszach otwartych na poziomie 0,05 proc. wartości aktywów (średnia dla funduszy akcji polskich wg Analiz Online to 3,3 proc.).
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Nawiązując do tych promocji, eksperci portalu Targeto.pl wyliczyli, że takie obniżki – szczególnie przy funduszach akcji – oznaczają, że roczny wynik portfela może być nawet o 3 pkt proc. wyższy niż średnia stopa zwrotu w jego grupie aktywów.

Idąc o krok dalej, eksperci portalu radzą zarządzającym zupełnie zrezygnować z opłaty stałej i pobierać wyłącznie zmienną, uzależnioną od wysokości stopy zwrotu. – Weźmy dla przykładu fundusz PKO Technologii i Innowacji Globalny. Gdyby zrezygnował ze stałej opłaty za zarządzanie w wysokości 4 proc., a pobierał tylko opłatę za wynik na poziomie 20 proc. ponad benchmark, to w 6,5 roku zarobiłby 149,81 proc. To wynik o 45 pkt proc. wyższy, niż fundusz osiągnął w rzeczywistości – podkreśla Aleksander Matusiewicz, analityk Targeto.pl. jam

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.