Fundusze inwestycyjne TFI

Wzrost rentowności wyhamował, ale burza w funduszach nadal trwa

Październik, zgodnie z przewidywaniami sprzed kilku tygodni, przyniósł duże umorzenia w funduszach obligacji. Niestety, listopad wcale nie musi być pod tym względem lepszy.
Foto: Adobestock

Październik przyniósł umorzenia w funduszach obligacji porównywalne do kwietnia poprzedniego roku.

Część kapitału szuka większego ryzyka

Sprytniejsi klienci TFI wycofali swoje oszczędności z funduszy dłużnych już we wrześniu. Wówczas około 1,2 mld zł przewagi umorzeń było tylko zapowiedzią tego, co miał przynieść październik. Był to miesiąc dynamicznych zwyżek rentowności obligacji skarbowych po podwyżce stóp procentowych i jednoczenie bolesnej przeceny jednostek funduszy obligacji. Okazuje się, że struktura napływów i umorzeń w październiku przypomina to, co działo się w kwietniu 2020 r., a więc w miesiącu tuż po załamaniu się rynków.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.