Fundusze inwestycyjne TFI

TFI: Kolejna konsolidacja na rynku funduszy

Na krajowym rynku funduszy inwestycyjnych dochodzi do kolejnych zmian właścicielskich, które są wynikiem transakcji między dużymi grupami ubezpieczeniowymi.
Foto: Adobestock

Grupa NN, w ramach której na polskim rynku działa NN Investment Partners TFI, ogłosiła przejęcie biznesu MetLife w Polsce i Grecji. Wartość całej transakcji szacowana jest na 584 mln euro. Grupa MetLife jest obecna w Polsce od ponad dekady. Należą do niej ubezpieczyciel MetLife TUnŻiR, towarzystwo emerytalne MetLife PTE (13,5 mld zł w MetLife OFE) oraz towarzystwo funduszy inwestycyjnych MetLife TFI. Aktywa tego ostatniego to 1,2 mld zł, co daje miejsce w trzeciej dziesiątce rynku TFI w Polsce, a zatem dołączenie do NN IP TFI nie będzie dużą zmianą na rynku. Według danych z końca maja w NN IP TFI zgromadzonych było już ponad 23,2 mld zł. Ostatni rok to bardzo dynamiczny skok aktywów, sięgający około 6 mld zł. NN IP TFI wskoczyło na drugie miejsce na rynku, a jego przewaga nad trzecim Pekao TFI wynosi około 2 mld zł. Do lidera – PKO TFI, który z końcem maja miał zgromadzone w funduszach niemal 39 mld zł, wciąż jednak sporo brakuje. Z kolei aktywa MetLife TFI przez ostatni rok urosły nieznacznie, o około 0,2 mld zł. W ofercie towarzystwa znajdziemy 23 fundusze otwarte.

Powyższe zmiany właścicielskie to już trzecia w ostatnim czasie podobna transakcja związana ze sprzedażą polskich aktywów przez międzynarodowe grupy ubezpieczeniowe. Jak podano, MetLife sprzedaje aktywa, by usprawnić swoją globalną działalność.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.