Forex

Na rynku walutowym też trwa szukanie bezpieczeństwa

Jak trwoga to do franka szwajcarskiego oraz japońskiego jena. W ostatnich tygodniach obie waluty znowu wyraźnie zyskują na wartości zarówno względem euro, jak i dolara.
Foto: Adobestock

Ostatnie tygodnie na światowych rynkach upływają pod znakiem ucieczki od ryzykownych aktywów. Spadki zagościły na rynkach akcji, ale również na rynku walutowym widać dużą nerwowość. Zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim waluty uznawane za bezpieczne przystanie.

Ucieczka od ryzyka

Na rynku walutowym status bezpiecznych przystani mają przede wszystkim frank szwajcarski i japoński jen. Ostatnie tygodnie najdobitniej potwierdzają, że kiedy inwestorzy uciekają od ryzyka, kierują kapitał właśnie w kierunku wspomnianych wcześniej walut. Frank szwajcarski w ciągu dwóch tygodni zyskał względem euro ponad 1,5 proc., a w stosunku do dolara umocnił się o ponad 2 proc. Z kolei jen w tym samym czasie zyskał w relacji do euro około 2,9 proc., natomiast w stosunku do dolara umocnił się o ponad 3 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.