Finanse

1 mld zł dziennie znowu złamany

To był tylko wypadek przy pracy. Tak można określić sierpniowe załamanie obrotów na warszawskiej giełdzie. Po wakacyjnym odprężeniu inwestorzy we wrześniu wzięli się znowu do roboty. Efekt jest taki, że średnie dzienne obroty na rynku akcji wróciły powyżej poziomu 1 mld zł.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

To oczywiście oznacza wyraźną poprawę w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w sierpniu. Wtedy średnie dzienne obroty wyniosły „zaledwie" 827 mln zł. Tymczasem od marca do lipca średnie dzienne obroty w każdym z miesięcy przekraczały 1 mld zł, co jak na nasze warunki jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem. Sierpniowe wydarzenia zasiały więc ziarnko niepewności, czy przypadkiem dobra passa nie skończyła się na dobre.

Okazało się jednak, że strach ma wielkie oczy. W sumie łączne obroty na rynku akcji we wrześniu wyniosły 22,2 mld zł, wobec 17,4 mld zł w sierpniu i 16,1 mld zł we wrześniu 2019 r. Odżył także rynek instrumentów pochodnych. Łączny wolumen obrotu nimi wyniósł we wrześniu 1,22 mln sztuk, podczas gdy w sierpniu było to niecałe 0,5 mln. Wzrost obrotu zanotowały futures na indeksy, akcje czy waluty. Trzeba też jednak pamiętać, że w ubiegłym miesiącu wygasała wrześniowa seria kontraktów, co zawsze przekłada się na większą aktywność inwestorów na rynku terminowym. Wzrosły także obroty funduszami ETF. We wrześniu wyniosły one 48,2 mln zł. Gorzej niż w sierpniu wypadły produkty strukturyzowane oraz rynek NewConnect. W pierwszym przypadku obroty wyniosły 183 mln zł, zaś w drugim 1,76 mld zł. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.