Finanse

Getin Holding zwiększa zabezpieczenie

W związku ze spadkiem wyceny akcji Getin Noble Banku holdingowa spółka musiała zwiększyć liczbę akcji stanowiących zabezpieczenie jej kredytu w Idea Banku.
Foto: Adobestock

Getin Holding podpisał kilka dni temu umowę o ustanowieniu zastawu na akcjach Getin Noble Banku. Są one zabezpieczeniem wobec Idea Banku (wszystkie trzy instytucje kontrolowane są przez Leszka Czarneckiego).

Getin Holding ma dwa kredyty w Idea Banku, zaciągnięte w 2014 i 2016 r. Łączna kwota zaciągniętych wówczas zobowiązań wyniosła 29 mln zł, a na koniec września ubiegłego roku było to 23,5 mln zł. Zgodnie z umową zabezpieczeniem tych zobowiązań są akcje Getin Noble Banku będące w posiadaniu Getin Holdingu – pierwotnie na zabezpieczenie holdingowa spółka zastawiła 29,69 mln walorów Getin Noble Banku (cały posiadany przez niego pakiet to 66,77 mln walorów, co stanowi 6,4 proc. kapitału GNB).

Jednak notowania GNB na GPW mocno spadały (tylko przez trzy miesiące o jedną czwartą, głównie w listopadzie po aferze taśmowej KNF) i konieczne było zwiększenie zabezpieczenia. Ustanowiony teraz został zastaw na 31,06 mln akcji w celu uzupełnienia brakującej kwoty zabezpieczenia. Obecnie łączna liczba akcji na których ustanowiono zastaw do umowy zastawu z Idea Bankiem wynosi 60,75 mln sztuk, pakiet ten jest wart 23 mln zł (przy kursie 0,38 zł za jedną akcję Getin Noble Banku).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.