REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Tauron: Koncern ucieka przed bankowym toporem

Tauron porozumiał się z instytucjami finansowymi w sprawie obliczania wskaźnika zadłużenia. Banki zgodziły się, by z kalkulacji tego wskaźnika wyłączone zostały fundusze pozyskiwane przez koncern na zielone inwestycje.
Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Katowicki koncern energetyczny jest mocno zadłużony. Na koniec marca wskaźnik dług netto/EBITDA wyniósł 3,27. Przy przekroczeniu poziomu 3,5 istnieje ryzyko, że banki z dnia na dzień wypowiedzą Tauronowi umowy, żądając spłaty kredytów i wykupu obligacji. Na koniec marca na dług Tauronu składały się głównie 7,9 mld zł kredytów i 6,5 mld zł obligacji.

Mechanizm wyłączania zadłużenia związanego z inwestycjami w OZE w kalkulacji wskaźnika zadłużenia dotyczy wszystkich umów finansowania zawartych przez koncern. W przypadku umowy kredytowej zawartej z konsorcjum banków aneks został podpisany w maju. Na początku lipca podobnej zgody udzielił komitet kredytowy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA