Dywidendy

Trwa polowanie na wysokie wypłaty

Mimo że tradycyjny sezon dywidend mamy już za sobą, to na rynku nadal można znaleźć ciekawe okazje, wynikające przede wszystkim z wypłacanych przez spółki zaliczek.
Foto: Adobestock

22 grudnia przypada dzień ustalenia prawa do zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2020 r. w spółce OPTeam. Pieniądze – 14,98 zł na akcję – trafią na konta akcjonariuszy 31 grudnia. W poniedziałek po południu kurs technologicznej spółki oscylował w okolicach 16 zł i uwzględniał już korektę o wysokość dywidendy. Przy piątkowej cenie akcji (31,8 zł) stopa dywidendy przekraczała 47 proc. W sumie zaliczka wyniesie 117,9 mln zł. Tak wysoka wypłata jest pokłosiem transakcji, która dopiero pojawi się w wynikach. Chodzi o sprzedaż Centrum Rozliczeń Elektronicznych ePłatności. Za nieco ponad 20,5 proc. akcji ePłatności giełdowa spółka otrzyma od przejmującego 71,5 mln euro.

Z kolei 30 grudnia dywidendę wypłaci Tim, a dniem ustalenia prawa do wypłaty będzie 23 grudnia (to oznacza, że – uwzględniając okres rozliczeniowy – akcje trzeba było kupić w poniedziałek 21 grudnia). Tim wypłaci 1,2 zł na akcję, co przy aktualnym kursie przekłada się niemal 7-proc. stopę. Łącznie dywidenda wyniesie około 26,6 mln zł, z czego ponad 21 mln zł pochodzi ze środków zgromadzonych na funduszu dywidendowym, a pozostałe prawie 5,6 mln zł z zysku wypracowanego przez spółkę w I półroczu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.