REKLAMA
REKLAMA

Chemia

Grupa Azoty wciąż opiera się pandemii

Koronawirus nie doskwiera mocno chemicznej grupie i nie burzy jej planów inwestycyjnych. Spółka ma jednak kilka powodów do zmartwień.
Foto: materiały prasowe

Władze Grupy Azoty przekonują, że pandemia jak dotąd nie wpłynęła negatywnie na rynek nawozów. – W maju na rynku rolnym sytuacja jest w normie. W II kwartale zwykle notujemy zmniejszony popyt w kraju i na rynkach eksportowych. Tak też jest teraz. Spodziewamy się, że w maju i czerwcu ceny nawozów będą najniższe w roku. Wykorzystamy ten czas na cykliczne prace remontowe, które zaplanowaliśmy na czerwiec i lipiec, a następnie wrócimy do pełnej produkcji – wyjaśnia Paweł Łapiński, wiceprezes Azotów.

W marcu natomiast sprzedaż w grupie okazała się lepsza od oczekiwań, bo rolnicy w obawie przed zawirowaniami rynkowymi kupowali więcej nawozów. Problemem były jednak ceny, które okazały się niższe niż przed rokiem. W całym I kwartale ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych były niższe o ok. 8–15 proc. niż rok wcześniej. Ilościowa sprzedaż tych produktów spadła jednak w tym czasie o 5 proc. – W ramach grupy spodziewamy się w całym 2020 r. sprzedaży podobnej ilości nawozów jak w 2019 r. – dodaje Łapiński.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA