Budownictwo

Atal czeka na kumulację

W IV kwartale deweloper może przekazać około 1 tys. mieszkań.
Foto: materiały prasowe

W III kwartale działający w siedmiu aglomeracjach deweloper przekazał klientom klucze do 543 mieszkań, o 212 proc. więcej niż rok wcześniej. Po dziewięciu miesiącach liczba wydanych lokali to 1,78 tys. o 63 proc. więcej rok do roku.

- Wynik po trzech kwartałach jest zgodny z planem. Tegoroczny harmonogram budów zakłada najwięcej wydań w IV kwartale, łączny potencjał przekazań w tym okresie wynosi ponad 1 tys. lokali – podkreśla Zbigniew Juroszek, prezes Atalu. - Sytuacja epidemiologiczna wpływa na wydłużenie czasu uzyskiwania decyzji, ostateczny wynik w dużym stopniu zależeć będzie zatem od sprawności działania organów administracyjnych – zastrzega.

W I półroczu przekazanie 1,24 tys. lokali, o 35 proc. więcej rok do roku, pozwoliło zaksięgować 456 mln zł przychodów, o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak rentowność zmniejszyła się z 26,1 do 18,3 proc., dlatego mimo wyższej sprzedaży ilościowo i wartościowo zysk brutto ze sprzedaży skurczył się o 8,8 proc., do 83,5 mln zł.

W 2019 r. deweloper przekazał prawie 1,8 tys. mieszkań, o 34 proc. mniej rok do roku. Ze względu na przedłużające się procedury administracyjne wydanie 500 lokali przeszło na 2020 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.