REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

GTC: Kumulacja w II półroczu

Deweloper i zarządca nieruchomości komercyjnych w I kwartale miał prawie 170 mln zł przychodów, o ponad 13 proc. więcej niż rok wcześniej.
Foto: materiały prasowe

Zysk z działalności operacyjnej wzrósł o 11 proc., do 127,2 mln zł. Z tytułu aktualizacji wartości portfela nieruchomości firma zanotowała 28,9 mln zł zysku, o 54 proc., mniej niż rok wcześniej. Z uwagi na wyższe o 15 proc. koszty finansowe – wyniosły 34 mln zł – zysk netto skurczył się o prawie 17 proc., do 84,9 mln zł. GTC z działalności operacyjnej uzyskał 106 mln zł gotówki, o 19 proc. więcej rok do roku.

Spółka buduje biurowce i centra handlowe w naszym regionie Europy.

– W I kwartale zrealizowaliśmy plan pod względem operacyjnym i finansowym, jednak najbardziej ekscytujące wydarzenia o znacznym wpływie na wyniki będą w nadchodzących kwartałach: otwarcie Ada Mall w Belgradzie i ukończenie czterech kolejnych biurowców latem i jesienią przyczynią się do dalszej poprawy wyników – komentuje Thomas Kurzmann, prezes GTC. Wskaźnik wynajęcia nieruchomości w portfelu wzrósł do 95 proc. – poziomu najwyższego od niemal dekady.

– Duży popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe skłania nas do pracy nad nowymi inwestycjami – mówi Kurzmann.

Najnowsze inwestycje będą oddawane w Belgradzie, Sofii i Zagrzebiu. W Polsce deweloper nie jest szczególnie aktywny. W 2021 r. planuje oddać biurowiec Mikołowska w Katowicach, z kolei termin oddania Galerii Wilanów został określony na okres między 2021 a 2025.

Według medialnych doniesień w najbliższym czasie mogą nastąpić zmiany właścicielskie – amerykański fundusz Lone Star, właściciel prawie 62 proc. akcji GTC, ogłosił zamiar sprzedaży pakietu dokładnie rok temu. Należący do funduszu pakiet wart jest 2,74 mld zł.

Notowania akcji na stronie:

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA