Budownictwo

APS Energia rusza na rynek główny GPW

Producent systemów zasilania awaryjnego chce pozyskać z emisji akcji ponad 7 mln zł na budowę fabryki koło Warszawy. Zapisy ruszą w sierpniu.

Piotr Szewczyk, prezes APS Energia.

Foto: Archiwum

25 sierpnia ruszą zapisy na akcje APS Energia. Notowana na NewConnect spółka wpływy z emisji szacuje na około 7,15 mln zł netto. Publiczna oferta dotyczyć ma do 1,73 mln akcji serii E. W czwartek akcje spółki na alternatywnym rynku kosztowały 4,37 zł.

Zmiana rynku notowań

Zgodnie z opublikowanym prospektem emisyjnym 15 proc. nowych akcji trafi do inwestorów detalicznych, a reszta do instytucjonalnych. Ostateczną liczbę papierów oferowanych w poszczególnych transzach, a także ich cenę emisyjną, poznamy 2 września. Wcześniej, 24 sierpnia, spółka ustali przedział cenowy w transzy detalicznej. Po przeprowadzeniu oferty planuje przenieść notowania wszystkich swoich walorów na rynek główny warszawskiej giełdy.

– Poprzez uzyskanie statusu spółki giełdowej notowanej na rynku regulowanym chcemy dodatkowo wzmocnić wizerunek, wiarygodność i rozpoznawalność APS Energia, a także zbudować stabilny i zarazem rozproszony akcjonariat – podkreśla Piotr Szewczyk, prezes APS Energia.

Nowa fabryka

Środki pozyskane z emisji producent systemów zasilania awaryjnego przeznaczy na budowę kompleksu biurowo-produkcyjnego w podwarszawskim Stanisławowie Pierwszym. Obecnie siedziba firmy wraz z fabryką znajduje się w Zielonce. – Ze względu na największą liczbę zamówień w historii grupy nasze moce produkcyjne są niemal w pełni wykorzystywane. Dlatego kluczowym elementem rozwoju jest budowa nowoczesnego kompleksu produkcyjnego w Stanisławowie Pierwszym. Zakład zwiększy nasze moce o około 150 proc. – wyjaśnia Szewczyk.

Całkowite nakłady związane z budową i wyposażeniem kompleksu w Stanisławowie Pierwszym wyniosą 18,1 mln zł. Inwestycja zostanie częściowo sfinansowana środkami z emisji akcji, a częściowo kredytem bankowym i własnymi środkami. – Szacujemy, że w 2015 r. na inwestycję wydamy 11,1 mln zł, w 2016 r. 6,8 mln zł, a w 2017 r. 0,2 mln zł – wylicza Szewczyk.

Rosnący rynek

APS Energia podaje, że kontroluje połowę polskiego rynku przemysłowych urządzeń zasilania gwarantowanego w segmencie energetyki, nafty i gazu, którego wartość szacuje na 40 mln zł. Twierdzi też, że rynek ten ma potencjał wzrostu o 5 proc. rocznie. Natomiast najważniejszym rynkiem zagranicznym dla spółki jest Rosja. W I kwartale 2015 r. przychody z rynku rosyjskiego stanowiły 34 proc. obrotów całej grupy. Władze firmy zaznaczają jednak, że dążą do zwiększenia udziałów na innych rynkach, a najbardziej zaawansowane rozmowy w tej sprawie dotyczą Turcji. Na koniec I kwartału wartość portfela zamówień grupy sięgała 34,9 mln zł. Spółka nie podała prognoz finansowych na ten rok.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.