REKLAMA
REKLAMA

Banki

Perspektywy banków nie takie dobre

Według analityków Haitong Bank perspektywy polskiego sektora bankowego mogą się nieco pogorszyć. Które poradzą sobie najlepiej i ich wyceny mogą urosnąć?
Foto: Adobestock

Otoczenie makroekonomiczne w kolejnych latach nie będzie tak dobre jak w tym roku. Według prognoz PKB w przyszłym roku wzrośnie o 3,6 proc. r/r, a w 2020 r. o 3,0 proc., wobec wzrostu o 4,8-5 proc. w 2018 r. Konsumpcja indywidualna i inwestycje powinny utrzymać się na wysokim poziomie, przy czym ten drugi czynnik będzie napędzany głównie przez sektor publiczny. Wzrost akcji kredytowej powinien utrzymać się na solidnym poziomie (6,6 proc. w 2019 r. wobec 6,8 proc. w 2018 r., z wyłączeniem portfela walutowych kredytów hipotecznych) – zwracają uwagę analitycy Haitonga.

Oczekują, że raportowany zysk netto analizowanych banków wzrośnie w 2019 r. o 5 proc. r/r, wobec 11 proc. w tym roku – ale jest to szacunek o 5 proc. poniżej konsensusu. Analitycy oczekują, że dynamika zysków będzie hamowana częściowo przez presję na obniżenie prowizji i opłat oraz wyższe koszty ryzyka, ponieważ banki nadal budują zabezpieczenie na wypadek spowolnienia wzrostu PKB. Perspektywa dywidendowa jest niejednoznaczna i negatywne czynniki (Bank Handlowy, Pekao), mieszają się z pozytywnymi, takimi jak stała redukcja portfeli kredytów frankowych (Santander, PKO BP). Ponieważ w 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne, analitycy Haitong Bank dostrzegają ryzyko, że wróci temat uregulowania kredytów frankowych. Przyznają przy tym, że biorąc pod uwagę propozycję prezydencką, ryzyka związane z konwersją kredytów walutowych wydają się być pod kontrolą, ale ich zdaniem rynek całkowicie ignoruje tę kwestię. Analitycy uważają, że rynek uwzględnił już w cenach oczekiwaną do pierwszego kwartału 2020 r. podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych, wraz ze wzrostem inflacji.

Indeks WIG Banki spadł od początku roku o 11,6 proc., co daje zdaniem analityków Haitong Banku pewne względne okazje do kupna. „Sektor wydaje się być na rok 2019 odpowiednio wyceniany, ze wskaźnikiem P/E na poziomie 13,2 oraz z uzasadnioną premią w stosunku do innych banków z regionu CEE w wysokości 18 proc. (według konsensusu Bloomberga)" – czytamy w raporcie. Autorka raportu, Marta Czajkowska-Bałdyga, analityczka Haitong Banku, przedstawia odświeżone rekomendacje dla banków.

Bank Pekao („kupuj", cena docelowa w dół o 1 proc., do 137,3 zł) Cena akcji Pekao znalazła się pod presją z powodu doniesień rynkowych dotyczących potencjalnego przejęcia Getin Noble Banku, które ostatecznie zostały zdementowane. Analitycy Haitong Bank doceniają potencjał restrukturyzacyjny Pekao i wzrost udziału w rynku detalicznym, który przekłada się na rentowność spółki. Zwracają uwagę również na stabilną pozycję kapitałową z wyższą od średniej dywidendą oraz marginalne zaangażowanie w kredyty frankowe.

Alior Bank („kupuj", cena docelowa w dół o 9 proc., do 78,9 zł)

Jak zaznaczają analitycy, wygląda na to, że Alior został nadmiernie ukarany z powodu rynkowych spekulacji dotyczących ewentualnych akwizycji, które nie znajdują uzasadnienia ekonomicznego, potencjalnej kary od KNF i konieczności utworzenia dodatkowych rezerw netto. Najważniejszymi atutami pozostają: jedno z trzech najwyższych ROE na poziomie 10,8 proc. i ponad przeciętny wzrost zysku netto w latach 2017-20, z CAGR na poziomie 22 proc.

Santander Bank Polska („kupuj", cena docelowa w górę o 2 proc., do 398,2 zł)

Analitycy Haitong Bank doceniają dwucyfrowe skorygowane ROE (11 proc.), potencjał redukcji kosztów po fuzji z Deutsche Bankiem oraz poprawę perspektywy dywidendowej, ze spodziewaną wypłatą dywidendy w wysokości 50 proc. już w 2019 r.

PKO BP („kupuj", cena docelowa w górę o 5 proc., do 44,5 zł)

Analitycy doceniają poprawę perspektywy dywidendowej banku i wysoki CAGR zysku netto w wysokości 13 proc. na lata 2017-20. Kurs spółki znajduje się pod presją z powodu doniesień prasowych, że może ona zostać zaangażowana w rozwiązywanie problemów płynnościowych sektora.

Bank Handlowy (obniżenie do „neutralnie" z „kupuj", cena docelowa w dół o 14 proc., do 67,7 zł)

Największe rozczarowanie w nowej strategii wynika z rezygnacji z największego atutu spółki, czyli obniżenie perspektywy dla potencjalnej wypłaty dywidendy do 75 proc. ze zwyczajowych 100 proc.

ING Bank Śląski („neutralnie", cena docelowa w dół o 5 proc., do 184,6 zł)

Analitycy Haitong Bank doceniają ponadprzeciętną rentowność banku i wzrost akcji kredytowej. Ale te pozytywne czynniki są neutralizowane przez stosunkowo niskie wskaźniki kapitałowe, które mają swoje odbicie w poziomie dywidendy, oraz wysoką wycenę banku.

mBank (obniżenie do „sprzedaj" z „neutralnie", cena docelowa w dół o 8 proc., do 366,4 zł)

Najważniejszą przeszkodą dla banku jest niewystarczająca rentowność (koszt kapitału>ROE), z brakiem możliwości zwiększenia rentowności poprzez na przykład wypłatę wyższej dywidendy zablokowanej z powodu ponadprzeciętnego zaangażowania w kredyty frankowe.

Bank Millennium (obniżenie do „sprzedaj" z „neutralnie", cena docelowa akcji w dół o 7 proc., do 8,1 zł)

Zdaniem analityków Haitong Bank przejmowany Eurobank jest dobrym taktycznym uzupełnieniem dla Millennium, ale uważają, że jest to już informacja zdyskontowana przez rynek. Zysk netto w 2019 r. znajdzie się pod presją kosztów integracyjnych, które bank planuje ponieść z góry. Według szacunków Haitong Bank wyniesie około 180 mln zł. Ekspozycja na kredyty frankowe pozostaje na wysokim 25% poziomie po przejęciu. To powoduje, że wypłacana pierwszy raz od dłuższego czasu dywidenda za rok 2019 będzie nadal niska tj. 20%, za 2018 rynek nie powinien oczekiwać dywidendy.

Ten tekst jest skrótem rekomendacji Haitong Banku. Po raz pierwszy raport opublikowano 17 grudnia, o godzinie 8:00. W załączniku znajduje się jego skrót i disclaimer. Autorką raportu jest Marta Czajkowska-Bałdyga.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA