Banki

Wielki wzrost zysków

W lipcu polski sektor bankowy wypracował 1,56 mld zł zysku netto, o prawie 40 proc. więcej niż rok temu – wynika z danych NBP.
Foto: Adobestock

Po raz pierwszy od półtora roku pozytywny wkład w dynamikę zysku netto miał kluczowy element rachunku wyników banków, czyli wynik odsetkowy odpowiadający za około 70 proc. przychodów branży. Rezultat ten wyniósł w lipcu 3,8 mld zł, czyli urósł rok do roku o 2,4 proc. W porównaniu z czerwcem wynik ten zwiększył się o prawie 4 proc., choć częściowo pomogła w tym większa liczba dni roboczych. Lipcowy wynik odsetkowy jest o ponad 3 proc. wyższy od dołka z wiosny tego roku, który był konsekwencją cięcia stóp procentowych z wiosny 2020 r. Głównym motorem poprawy tego rezultatu nie jest wzrost marży odsetkowej, bo kosztów finansowania branża nie jest już w stanie ciąć, a poprawa po stronie aktywów jest nieznaczna i powolna. Za odbicie odpowiada przede wszystkim wzrost akcji kredytowej dzięki dużemu odbiciu sprzedaży kredytów, głównie mieszkaniowych.

Foto: GG Parkiet

Nadal silny okazał się wynik z opłat i prowizji. Wyniósł 1,48 mld zł (podobnie jak w czerwcu), co oznacza wzrost o 15 proc. rok do roku. To skutek głównie zwiększonej aktywności klientów, większej liczby transakcji kartami, wymiany walut, prowizji od sprzedaży kredytów i ubezpieczeń. Częściowo przełożyły się na to także podwyżki tabel opłat i prowizji w niektórych bankach oraz wprowadzone nowe prowizje od dużych depozytów przedsiębiorstw.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.