Wygrana walka o wyższe marże

Wyzwaniem dla wielu firm z warszawskiego parkietu są rosnące koszty. Część spółek ma jednak swoje sposoby, by nie odbiło się to negatywnie na rentowności ich biznesu.

Publikacja: 09.12.2019 13:00

Foto: GG Parkiet

 

W obecnych warunkach rynkowych nie wszystkie spółki mają możliwości, by sprostać wyzwaniu, jakim jest wzrost kosztów. – Najprostszym rozwiązaniem problemu rosnących kosztów jest ich przerzucenie na klientów, lecz nie zawsze otoczenie konkurencyjne umożliwia takie działanie bez uszczerbku dla biznesu. W przypadku np. branży handlowej podwyżki dotyczą wszystkich konkurentów, co umożliwia podnoszenie cen. Jednocześnie spółki są w stanie zwiększać skalę biznesu i rozmywać część kosztów. Daje to możliwość utrzymania lub nawet poprawy marż – wyjaśnia Maciej Kik, zarządzający funduszami akcji w Generali Investments TFI. Wskazuje, że większość polskich spółek jak jest jednak biorcami warunków zewnętrznych, ponieważ nie ma wystarczająco silnej marki czy innych przewag konkurencyjnych, aby dyktować warunki cenowe. – W takiej sytuacji jedynym słusznym wyjściem jest inwestycja w innowacyjność rozwiązań i poprawę efektywności. Spółki, które mają możliwości kapitałowe poczynienia takich inwestycji i podjęły decyzje odpowiednio wcześnie, są w stanie utrzymywać, a nawet poprawiać, marże – tłumaczy.

Popyt kluczem do poprawy

Ułatwione zadanie mają spółki, które mogą wykorzystać sprzyjające otoczenie zewnętrzne. Dlatego z poprawą czy utrzymaniem marż nie mają problemów deweloperzy. Kluczem do sukcesu jest utrzymujący się popyt na nowe mieszkania, co daje możliwość podwyżek cen. W takiej sytuacji jest Dom Development. – Spółka jest dobrze zarządzana, a jej kadra zarządzająca ma wieloletnie doświadczenie w branży zarówno w czasach hossy, jak i w trudniejszych latach. Teraz w sektorze deweloperskim mamy dobrą koniunkturę, z której korzysta, będąc liderem polskiego rynku pod względem wartości rynkowej – wskazuje Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena. Oprócz względnej stabilizacji po stronie kosztowej i ciągłego wzrostu cen mieszkań Dom Development sprzyja też ekspozycja na atrakcyjny rynek warszawski i dobre zaplecze we Wrocławiu i Gdańsku. – To właśnie w największych miastach popyt jest najsilniejszy i jak na razie nie widać istotnych oznak jego osłabienia. Bazując na ostatnich danych sprzedażowych, można zakładać, że przekazania mieszkań do zaksięgowania w kolejnych kwartałach powinny pozwolić na utrzymanie dobrych wyników w przyszłym roku. Nie zakładałbym już jednak istotnego wzrostu marży, a w długim okresie trzeba się też liczyć z nadejściem spowolnienia – uważa ekspert.

W komfortowej sytuacji są spółki handlu detalicznego, gdzie pośrednio presja kosztów związana ze wzrostem płac oznacza wzrost siły nabywczej konsumentów, czego doświadcza Dino Polska. – Pomimo presji po stronie wynagrodzeń obserwowanej na rynku spółka była w stanie poprawiać marżę operacyjną w ostatnich latach. Było to, w naszej ocenie, możliwe głównie dzięki dwóm kluczowym czynnikom: ciągłej poprawie efektywności sprzedaży w przeliczeniu na metr kwadratowy (odzwierciedlanej w solidnym dwucyfrowym wzroście sprzedaży porównywalnej, tzw. LFL) i szybkiemu wzrostowi skali działalności poprzez przyspieszanie tempa otwarć nowych sklepów, dzięki czemu spółka miała możliwość poprawy warunków zakupu i marży brutto na sprzedaży – wyjaśnia Maria Mickiewicz, analityk Pekao IB. W warunkach coraz większej presji na wzrost kosztów w branży handlu detalicznego dalsza poprawa będzie nie lada wyzwaniem dla właściciela sieci supermarketów. – W IV kwartale prognozujemy nawet osłabienie marży operacyjnej rok do roku z racji wysokiej bazy ub.r. W 2020 r. spodziewamy się większej presji na marże z racji przyspieszenia wzrostu płacy minimalnej. O ile w Dino zakładamy utrzymanie mocnych poziomów wzrostu sprzedaży porównywalnej (w okolicy 11 proc.), o tyle zakładana przez nas nieco mniejsza niż w poprzednich latach skala poprawy marży brutto na sprzedaży oraz większa presja po stronie wynagrodzeń będzie skutkować lekkim pogorszeniem marży operacyjnej rok do roku o 0,1 pkt proc. w 2020 r. – oczekuje ekspertka.

Od kilku kwartałów widać systematyczną poprawę w marżach Enter Air. – Przewoźnik korzystał w ostatnich kwartałach z problemów konkurencji i upadłości linii lotniczych w całej Europie (Small Planets, Thomas Cook), co pozwoliło na podwyżkę oferowanych za granicą stawek – zwraca uwagę Michał Krajczewski, szef działu analiz BM BNP Paribas. Zarząd Enter Air po wynikach za III kwartał podtrzymał założenia osiągnięcia 1,5 mld zł przychodów w tym roku. Liczy też na utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu zysków. – W 2020 r. oczekiwałbym utrzymania stosunkowo dobrej sytuacji w branży. Pomimo obserwowanego spowolnienia gospodarczego w Polsce i Europie sytuacja konsumentów jest stosunkowo solidna, co powinno zapewnić popyt na wycieczki turystyczne. Zarząd spółki formułuje oczekiwania wzrostu przychodów w tempie około 10 proc. w 2020 r. Uważamy, że jeżeli chodzi o marże, to po ich dynamicznej poprawie w 2019 r. celem na rok 2020 będzie raczej ich utrzymanie – wyjaśnia ekspert.

Efekt dzięki rosnącym przychodom

Stosunkowo duży udział wynagrodzeń w kosztach sprzedaży jest wyzwaniem dla IT. – Branża cechuje się wysokim poziomem kosztów stałych, którymi są głównie wynagrodzenia specjalistów, rosnące od kilku lat – zauważa Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku. Spółki mają jednak swoje sposoby, by rosnące płace nie odbiły się negatywnie na rentowności. – Można wskazać co najmniej dwa sposoby, aby w takim środowisku poprawiać marże. Po pierwsze, poprawiać strukturę przychodów w stronę bardziej marżowych rozwiązań własnych, a najlepiej tzw. rozwiązań pudełkowych sprzedawanych w zdefiniowanej wersji dla dużej grupy klientów. Taki model biznesowy w dużej mierze ma Asseco Business Solutions, najbardziej marżowa z grupy Asseco. Drugim sposobem jest skorzystanie z efektu dźwigni finansowej, co ma miejsce, gdy przychody rosną szybciej niż koszty. Taka sytuacja ma miejsce w Asseco, gdzie portfel zleceń rośnie w tempie ok. 14 proc. – wskazuje analityk.

Pomimo presji kosztów, wynikającej zarówno ze wzrostu cen materiałów, jak i coraz trudniejszego i droższego dostępu do podwykonawców, najgorsze zdaje się mieć za sobą Torpol. Spółka od kilku kwartałów notuje coraz wyższe marże, pozytywnie wyróżniając się na tle innych firm budowlanych. – W przypadku Torpolu wyższe koszty są z nawiązką rekompensowane przez stronę przychodową, w szczególności przez bardzo wysokomarżowy kontrakt z Tauronem związany z budową bloku energetycznego w Jaworznie. Jest realizowany do końca tego roku, co zapewnia spółce dobre wyniki. W 2020 r. rozpocznie się realizacja innych zleceń, w dużej mierze podpisanych w tym roku na dobrych warunkach (powyżej budżetu zamawiającego, wysoka marża). Oczekujemy zatem, że marże w przyszłym roku nie będą niższe niż w 2019 r. – uważa Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w DM PKO BP.

Od kilku kwartałów widać poprawę w marżach Eurocashu. Na wzrost wyników wpłynęły m.in. efekty restrukturyzacji i reorganizacji handlowej grupy. W parze z rosnącą sprzedażą Eurocash zanotował dalszą poprawę rentowności segmentu hurtu. Poprawę zysków udało się też osiągnąć w detalu. – Spodziewamy się, że rezultaty spółki w 2020 r. przyniosą dodatnią dynamikę. Na wzrost wyników pozytywnie będą wpływały przede wszystkim zakończenie integracji w części detalicznej oraz ekspansja sieci, a także prowadzone działania w formacie EC Dystrybucja i rosnąca inflacja (wsparcie dla sprzedaży porównywalnej). Wśród czynników ryzyka dostrzegamy m.in. rynek pracy, utratę kontraktu dla PKN Orlen, ewentualne wprowadzenie podatku od obrotu oraz zmianę w stawkach akcyzy – wskazuje Adrian Górniak, analityk DM BDM.

Analizy rynkowe
Czterocyfrowe stopy zwrotu z akcji. Oto giełdowi prymusi
Analizy rynkowe
Polski rynek ma sporo do nadrobienia, ale wciąż nie wiadomo, czy kupować
Analizy rynkowe
Niełatwa walka spółek o wyższe marże
Analizy rynkowe
Techniczna spółka dnia. PKO BP mocno pobujało, ale widoki na północ
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Analizy rynkowe
Rynki akcji na rozdrożu przed pierwszą obniżką stóp w USA
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Kampania prezydencka na razie bez echa