Analizy

#WykresDnia: Tesla po 780 dolarów?

Tesla może sprzedać 15 mln pojazdów elektrycznych do 2040 r. (20 mln w scenariuszu upowszechnienia się rynku EV).
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Tesla zyskuje, gdy Goldman Sachs podnosi rekomendację dla akcji z neutralnej do kupna, a cenę docelową z 455 USD do 780 USD.

„Zmiana w kierunku przyjęcia pojazdów elektrycznych na baterie przyspiesza i nastąpi szybciej niż wcześniej sądziliśmy" - napisał Mark Delaney, analityk Goldman w raporcie opublikowanym w środę. Podnosząc cel z 455 dolarów, zauważył działania niektórych rządów zmierzające do wycofania sprzedaży pojazdów o wyższej emisji i zmniejszenia dysproporcji w kosztach samochodów osobowych i ciężarowych z silnikami benzynowymi. „Ceny akumulatorów spadają szybciej niż się spodziewaliśmy, co poprawia ekonomikę posiadania pojazdów elektrycznych".

Akcje Tesli wzrosły w czwartek o 4,32 proc. do 593,38 USD. Zyskały w tym roku ponad 600 proc. Firma z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii odnotowała wzrost notowań w ostatnich miesiącach po odnotowaniu zysków przez pięć kolejnych kwartałów. To wzbudziło oczekiwania, że ??dołączy do indeksu S&P 500 - coś, co jest teraz zaplanowane na 21 grudnia. Inwestorzy są zadowoleni z celu Tesli, jakim jest sprzedaż pół miliona samochodów w tym roku i planu rozszerzenia produkcji o nowe fabryki w Niemczech i USA.

Mniej znana jest działalność firmy polegająca na sprzedaży baterii właścicielom domów, klientom komercyjnym i przedsiębiorstwom użyteczności publicznej, wraz z „dachem słonecznym" dla właścicieli domów, który Goldman uważa za obiecujący i potencjalnie bardziej wartościowy niż wcześniej sądzono.

„Branża energetyczna powinna również skorzystać na zmianie przepisów w kierunku redukcji emisji dwutlenku węgla i czystej energii, a wyceny na rynku energii słonecznej również przyspieszyły" - czytamy w raporcie.

Wielkość globalnego rynku akumulatorów do pojazdów elektrycznych oszacowano na 14,5 mld USD w 2019 r. i oczekuje się, że do 2030 r. osiągnie 82,5 mld USD przy CAGR wynoszącym 17,1 proc. Rynek akumulatorów do pojazdów elektrycznych odnotowuje wysoki popyt ze względu na rosnące zanieczyszczenie na całym świecie. Coraz częstsze stosowanie pojazdów elektrycznych w celu zmniejszenia śladu węglowego napędza rynek akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Kraje o dużej liczbie ludności, takie jak Indie i Chiny, przechodzą w kierunku zrównoważonego wzrostu. Kraje o dużej populacji generują ogromne ilości zanieczyszczeń poprzez pojazdy. Rządy powinny promować stosowanie pojazdów bezemisyjnych, przyjaznych dla środowiska. Zmieniająca się polityka rządu związana z ochroną środowiska przy użyciu zrównoważonej motoryzacji stwarza możliwości dla graczy rynkowych.

Tymczasem Niemcy kupują więcej samochodów elektrycznych niż Kalifornia. To dobra wiadomość dla Tesli. Według nowego raportu berlińskiego Schmidt Automotive Research, Niemcy zarejestrowały 98.370 samochodów na baterie w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2020 roku, w porównaniu z 73.166 w Kalifornii, gdzie wzrost spowolnił w tym roku.

Wzrost w kraju był napędzany przez agresywne dotacje w wysokości do 9 000 euro na samochód, podał Bloomberg News. Komisja Europejska ma nadzieję, że do 2030 r. na drogach regionu będzie jeździło 30 milionów samochodów elektrycznych, co jest wyśrubowanym celem, do osiągnięcia którego zastosuje jeszcze surowsze przepisy dotyczące emisji.

Zachęty podatkowe pomogły Tesli w USA, ale korzyści te praktycznie zniknęły dla potencjalnych nabywców. Zamiast tego Tesla podąża za pieniędzmi do Europy (i Chin). „Jestem wielkim fanem Niemiec" - powiedział Elon Musk podczas imprezy zorganizowanej we wtorek przez Axel Springer. Fabryka Tesli pod Berlinem ma zostać otwarta w 2021 r., A docelowa roczna zdolność produkcyjna 500000 pojazdów rocznie jest większa niż całkowita sprzedaż firmy w 2019 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.