WIG spożywczy: Co ma wpływ na notowania?

Dziś w indeksie WIG-spożywczy jest 18 spółek. Uczestnicy są wyznaczani po zakończeniu każdego kwartału, w oparciu o aktualną listę sektorową oraz okresowe zmiany portfela indeksu WIG.

Publikacja: 04.12.2019 11:15

WIG spożywczy: Co ma wpływ na notowania?

Foto: AFP

Od lat największy udział w indeksie ma Kernel, ponad 57,2 proc., drugą największą spółką w portfelu jest Wawel – prawie 15,9 proc., Ambra ma 5,5 proc., następne są trzy firmy z Ukrainy – Ovostar – 4,6 proc., IMC – 4,2 proc., Astarta – 4 proc., Kruszwica ma 3,9 proc.

Niskie notowania indeksu to efekt problemów w spółkach i mało sprzyjającego otoczenia, twierdzi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP. – Popyt konsumpcyjny jest silny, ale wydatki konsumentów są stopniowo przesuwane na inne niż podstawowe towary oraz na usługi. Dochodzi wzrost kosztów funkcjonowania (wynagrodzenia, surowce), co obniża marże. Część spółek z indeksu to firmy ukraińskie, uzależnione z jednej strony od pogody i od sytuacji gospodarczej na Ukrainie, a także trendów globalnych. Problem niskiej płynności nie dotyczy jedynie spółek z tej branży. Największa spółka indeksu WIG-spożywczy należy do MWIG40, a pozostałe albo do SWIG80, albo są jeszcze mniejsze i znajdują się poza tymi indeksami. Wobec braku napływu kapitału na GPW (fundusze inwestycyjne, inwestorzy indywidualni) zainteresowanie tymi spółkami jest niewielkie – mówi Łobodziński. aPI

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty