Analizy

#WykresDnia: Rynki 2020

W tym roku rynki przeszły od chciwości do strachu i z powrotem do chciwości.
Foto: Bloomberg
Foto: parkiet.com

Nadal istnieją obszary wartości w przypadku instrumentów o stałym dochodzie i akcjach  - ale teraz kluczem jest selektywność.

Od krachu koronawirusowego w lutym do przełomu szczepionkowego w tym miesiącu, inwestorzy przeżyli w tym roku niezłą jazdę na rynkach. Ale czego początkujący inwestor może się nauczyć od 2020 roku? Chociaż rynki odnotowały rekordowe spadki - i pewne dramatyczne zyski - spojrzenie na cały rok podkreśla zasadność ostrożnego inwestowania. Mianowicie, nigdy nie reaguj zbyt szybko i zawsze upewnij się, że twoje jajka nie są w jednym koszyku. Dziewięć miesięcy po wielkim szoku inwestorzy, którzy postąpili zgodnie z zaleceniami, aby zachować spokój, w końcu widzą poprawę. Sprawdziły się również odwieczne rady dotyczące dywersyfikacji portfela, ponieważ niektóre rynki radziły sobie lepiej niż inne.

Tymczasem inwestorzy, którzy śledzili wiadomości i reagowali na światowe wydarzenia, mogli również zwiększyć swoje oszczędności ...

- 2 stycznia: FTSE 100 otwiera się na 7604,30 - najwyższym poziomie od 2018 r., A akcje nadal rosną wysoko na '' odbiciu Borisa '' po tym, jak Partia Konserwatywna zdobyła zdecydowaną większość w wyborach powszechnych w zeszłym miesiącu.

- 28 stycznia: Światowe rynki reagują na wiadomość, że śmiertelny koronawirus, wcześniej ograniczony do Wuhan, dotarł do Pekinu, stolicy Chin. Akcje mimo początkowego chybotania odzyskują wartość.

- 24 lutego: Gwałtowny wzrost liczby przypadków koronawirusa poza Chinami powoduje gwałtowne spadki na giełdach. FTSE odnotowuje swój trzeci najgorszy dzień w historii, spadając o 4 procent i kosztując inwestorów prawie 100 miliardów funtów.

Złoto, bezpieczna przystań w trudnych czasach, cieszy się mocnym miesiącem, zyskując 6 procent.

- 28 lutego: Globalna wyprzedaż nabiera tempa, a inwestorzy na całym świecie tracą ponad 1,7 biliona dolarów w ciągu tygodnia.

EasyJet, jeden z największych przegranych tygodnia, traci 17 proc. w ciągu pięciu dni. Biuro podróży Tui wypada jeszcze gorzej: 30 proc. straty.

- 9 marca: Gwałtowny spadek cen ropy wywołuje obawy przed globalną recesją. BP i Shell spadają odpowiednio o 18 i 14 proc.

Handel jest zawieszony na Wall Street, ponieważ akcje nurkowe uruchamiają automatyczny „wyłącznik automatyczny".

- 18 marca: Po zaprzestaniu produkcji przez europejskich producentów samochodów akcje BMW ponownie spadają - teraz o 50 proc. w ciągu jednego miesiąca.

Airbnb, platforma wynajmu wakacyjnego, opóźnia plany związane z długo oczekiwanym debiutem na giełdzie.

- 24 marca: Światowe rynki rosną na wieść, że Rezerwa Federalna USA planuje wpompować 2 biliony dolarów w amerykańską gospodarkę.

- 30 kwietnia: Shell, gigant energetyczny, po raz pierwszy od II wojny światowej obniża dywidendę.

- 11 maja: Po bolesnych trzech miesiącach rynki akcji na całym świecie zaczynają odrabiać straty, odwracając część strat z lutego i marca. Jednak weterani Wall Street ostrzegają przed niezrównoważonym wzrostem, napędzanym podekscytowaniem rynkowym.

- 3 czerwca: po spadku o 50 procent od stycznia easyJet zostaje zdegradowany z FTSE 100.

- 2 lipca: Lepsze od oczekiwań dane o zatrudnieniu z USA pobudzają rynki na całym świecie. Akcje banków odnotowują silne ożywienie, a RBS rośnie o 4,5 procent dziennie.

- 6 sierpnia: cena złota osiągnęła rekordowy poziom 2070 USD za uncję - o 36 proc. więcej niż na początku roku.

- 2 września: Akcje spółek technologicznych nadal rosną, gdy akcje Amazona osiągnęły rekordowy poziom 3531 USD, co oznacza 40-procentowy wzrost w ciągu zaledwie trzech miesięcy.

- 8 września: FTSE spada o jeden punkt procentowy, gdy ponownie pojawiają się obawy przed brexitem bez umowy. W USA wyprzedaż akcji technologicznych powoduje, że Amazon spada do 3149 USD.

- 19 października: Akcje w Zoom, platformie wideokonferencyjnej, o której niewielu słyszało przed zamknięciem, osiągnęły rekordowy poziom 568 USD za akcję, a ich wartość podwoiła się osiem razy od stycznia.

- 4 listopada: Przewidywane zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA prowadzi do niewielkiego wzrostu na giełdach w związku z nadzieją, że prezydent Demokratów będzie oznaczał nową rundę bodźca finansowego.

- 9 listopada: Nadal ciesząc się „odbiciem Biden", światowe rynki akcji ponownie podskakują, gdy gigant farmaceutyczny Pfizer ujawnia doskonałe wyniki próby szczepionki. Akcje z branży turystycznej i hotelarskiej są na czele wyścigu, gdy rynki wreszcie wyczuwają światło na końcu tunelu Covid.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.